×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Urządzamy aneks kuchenny. 20 pięknych zdjęć

Urządzamy aneks kuchenny. 20 pięknych zdjęć

Autor: ut
Dodano: 11 sty 2019 10:12
Zaktualizowano: 12 sty 2019 10:21

W małych mieszkaniach doskonale sprawdzi się aneks kuchenny. Ma on wiele zalet, ale i stanowi eleganckie tło dla salonowej aranżacji. Podpowiadamy jak urządzić kuchnię w formie aneksu.

Niewłaściwe zaplanowanie i urządzenie kuchennej przestrzeni może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla wygody domowników. Przenikanie zapachów przyrządzanego jedzenia, niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania sprzętów czy trudności z manewrowaniem pomiędzy elementami wyposażenia – uciążliwości związanych ze złą aranżacją niedużej kuchni jest wiele. Jak ich uniknąć? Kluczem do uzyskania funkcjonalnego i przestronnego wnętrza jest uwzględnienie na etapie projektowania specyfiki prac i przyzwyczajeń domowników, a także wyposażenie go w zwiększające komfort rozwiązania.

Ergonomia w jednym ciągu
W przypadku aneksów i niewielkich kuchni, popularną formą zabudowy są ciągi jednorzędowe. Urządzając taką przestrzeń, należy zadbać o stworzenie spójnej całości. Ergonomię wnętrza uzyskamy dzięki aranżacji zgodnie ze specyfiką naszej codziennej pracy w kuchni i kolejności wykonywanych czynności. Pierwszym punktem zabudowy powinna być lodówka, służąca do przetrzymywania żywności. Dalej – w celu ułatwienia segregacji i przygotowania produktów spożywczych, ustawiamy blat o długości 60 cm oraz zlewozmywak z dopasowaną armaturą. Trzecia w kolejności jest strefa przyrządzania posiłków, którą wyposażamy w blat. Na końcu ciągu montujemy piekarnik wraz z płytą grzewczą – dodaje ekspert. Optymalną długość, jaką powinien uzyskać cały szereg jest ok. 150 cm. Takie ułożenie stref pozwoli na wygodne działanie krok po kroku bez konieczności przenoszenia akcesoriów czy produktów spożywczych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. W przypadku aneksu, warto pomyśleć także nad wyposażeniem wspólnej przestrzeni w wąską wyspę w formie lady, która oddzieli kuchnię od salonu i dodatkowo – posłuży do przechowania garnków lub suchej żywności.

Od sufitu po podłogę
Przy jednorzędowej zabudowie dobrze sprawdzają się szafki podwieszane, montowane na ścianie ponad blatem roboczym. Tego typu ustawienie mebli pozwala na organizację przestrzeni wedle podziału poziomego, który zakłada segregację sprzętów, akcesoriów i żywności zgodnie z potrzebami domowników. Przedmioty, z których korzystamy codziennie - takie jak: talerze, sztućce, kubki czy produkty śniadaniowe, umieszczamy w szafkach na wysokości wzroku lub w najwyższych szufladach pod blatem. Urządzenia i przedmioty o większych gabarytach – garnki, blachy czy roboty kuchenne, chowamy do dolnych szafek. Na wysokości powyżej 170 cm przetrzymujemy natomiast rzadko używane elementy - elegancką zastawę czy porcelanę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także