×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Sposób na małą kuchnię. 15 pięknych zdjęć

Sposób na małą kuchnię. 15 pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 21 marz 2018 09:35
Zaktualizowano: 22 marz 2018 08:54

Kuchnia o małym metrażu też może być funkcjonalna. Podpowiadamy, jak zaaranżować niewielką kuchnię, by okazała się jednocześnie praktyczna i stylowa.

Kuchnia jest postrzegana jako serce domu – przygotowuje się w niej posiłki i toczy dyskusje w rodzinnym gronie. Pomieszczenie to musi również pomieścić artykuły spożywcze, sprzęty i różnego rodzaju akcesoria. Niestety nie zawsze do dyspozycji jest duża przestrzeń z wieloma pojemnymi szafkami i skrytkami. Na szczęście kuchnia o małym metrażu też może być funkcjonalna.

Niezależnie od tego, czy mała kuchnia jest otwarta na salon, czy też stanowi wyodrębnione, zamknięte pomieszczenie – warto urządzić ją w taki sposób, by z jednej strony jak najpełniej wykorzystać dostępną przestrzeń, z drugiej – optycznie ją powiększyć.

W małej kuchni bardzo duże znaczenie ma także rozlokowanie sprzętów oraz wybór rozwiązań, które nie zabierają dużo miejsca. Doskonale sprawdzą się więc szafki z przesuwnymi drzwiami czy obrotowymi lub wysuwanymi półkami. Dzięki nim zagospodarujesz całą dostępną przestrzeń – także tę w trudno dostępnych zakamarkach.

Na zwiększenie funkcjonalności kuchennej aranżacji wpływa również wydzielenie stref:

• przechowywania (lodówka i szafki),
• zmywania (zmywarka i zlewozmywak),
• gotowania (piekarnik, płyta grzewcza i okap),
• przygotowywania posiłków (stół lub blat).

Należy zaplanować je tak, by swobodnie przechodzić do kolejnych etapów kuchennych prac. By kuchnia była większa, warto pozbyć się wszelkich przeszkód, które przeszkadzają w poruszaniu się po niej. Są nimi m.in. klasyczne drzwi otwierane po łuku. Można je zastąpić wariantem przesuwnym. Otwierając się po linii prostej, nie zabierają cennego miejsca. 

Łatwiejsza praca i ruch, a tym samym poczucie przestrzeni, będą możliwe po ukryciu takich elementów, jak stoły czy dodatkowe blaty. Efekt można uzyskać przez zastosowanie odpowiednich okuć meblowych. W rezultacie blat, potrzebny podczas przygotowania obiadu, można złożyć lub wsunąć do wnętrza kuchennej zabudowy (pod blat zamontowany na stałe).

Podobnie można rozwiązać kwestię stołu. Za mały stolik kuchenny mogą posłużyć blaty wychylane po łuku lub składane na zawiasie i zamontowane do ściany. Nie muszą zajmować miejsca, kiedy nie są potrzebne. Pozwalają na łatwe poruszanie się, a przy okazji pozwalają wygospodarować odrobinę miejsca na posiłek w tych kuchniach, gdzie tradycyjny stół się nie mieści.

Optycznie powiększyć kuchnię pomoże też umiejętne użycie kolorów i faktur. Jeżeli jest połączona z salonem, to warto wykorzystać taką samą posadzkę dla obu części pomieszczenia, stawiając na jednolitą kolorystykę lub nawet podobną kolorystykę i formę mebli. Taka przestrzeń wyraźnie „urośnie” dzięki odpowiednio dobranym meblom – lekkim, niskim, wtapiającym się w tło ściany. W kuchni można też zastosować fototapety, a nawet lustra sprawiające wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Warto też pamiętać o podstawowej zasadzie, czyli tej, że wnętrza w jasnych kolorach naturalnie wydają się większe. Postaw na jasne barwy i lekkie materiały – pastelowe farby do ścian, meble o białych lub przeszklonych frontach, ażurowe wykończenia. Optycznie powiększy to kuchnię i sprawi, że aranżacja nabierze subtelności. Zrezygnuj również z ciemnych, ciężkich zasłon i zamiast nich wybierz delikatne zazdrostkilub jasne rolety rzymskie. Osłonią wnętrze przed wzrokiem sąsiadów i intensywnymi promieniami słońca, a jednocześnie nie przytłoczą wizualnie pomieszczenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także