×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Praktyczna kuchnia: sposób na szafkę narożną

Praktyczna kuchnia: sposób na szafkę narożną

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 17 lip 2016 09:42
Zaktualizowano: 29 lip 2016 12:28

Korzystanie z szafki narożnej może być kłopotliwe. Łatwo tego uniknąć wybierając meble wyposażone w nowoczesne, dedykowane do narożników akcesoria.

Szafka narożna to mebel oferujący dużą powierzchnię przechowywania, która w kuchni jest niezwykle cenna. Jednak dostęp do jej zakamarków nie jest łatwy i sięgnięcie - zwłaszcza po przedmioty przechowywane w głębi - przysparza trudności. Dlatego w projekcie zabudowy kuchennej warto zwrócić uwagę na kształt szafki narożnej, sposób jej otwierania oraz proponowane akcesoria.

Kuchenne szafki narożne mogą być zaprojektowane na kształt litery L z podwójnym frontem łączonym (za pomocą specjalnych zawiasów) lub dwoma niezależnie otwieranymi frontami (zamknięte tworzą kąt prosty). Prostym i najmniej kosztownym sposobem na zorganizowanie wnętrza takiej szafki są półki. Sięganie po przedmioty schowane w głębi szafki wiąże się jednak ze schylaniem, ale możliwość otwarcia podwójnych drzwiczek daje dobry wgląd w jej zawartość, a cała powierzchnia półek może być maksymalnie wykorzystana. Innym sposobem na organizację wnętrza szafki narożnej o takim kształcie są obrotnice oraz karuzele. Zestaw dwóch obrotowych półek o kształcie pełnego lub trzech czwartych koła umożliwia jednakowo łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w szafce zapasów czy akcesoriów. Wystarczy otworzyć szafkę i obrócić półkę, aby poszukiwany przedmiot znalazł się pod ręką. W niektórych tego typu systemach front składa się do środka i obraca wraz z półkami, a mechanizm umożliwia kontrolę ruchu we wszystkich fazach pracy.

Szafka narożna może mieć również kształt prostego mebla z pojedynczym frontem, ale przesłaniającym jedynie część korpusu, a pozostałą „maskuje” prostopadły fragment zabudowy. Przestrzeń takiej szafki, do której pozornie nie ma dostępu (tzw. ślepy narożnik), można optymalnie wykorzystać dzięki specjalnym akcesoriom. Doskonale sprawdzą się tutaj popularne wysuwane wyciągi dedykowane do narożników. Dostępne są modele mocowane do frontu lub wysuwane po otwarciu szafki za pomocą ergonomicznego uchwytu. Składają się z dwóch części (każda oferuje po dwa kosze lub półki), po wysunięciu przedniej części na zewnątrz, tylna przesuwa się do przodu umożliwiając dostęp do całej przechowywanej zawartości.

W tak zaprojektowanym meblu sprawdzą się także wysuwane półki, które po otwarciu szafki można w całości wysunąć jednym ruchem ręki. Specjalnie wyprofilowany kształt umożliwia im bezkolizyjne pokonywanie „zakrętów”, a antypoślizgowe dno oraz reling utrzymują zawartość na miejscu.
Alternatywnym sposobem wyposażenia szafki narożnej są specjalne szuflady, o kształcie umożliwiającym optymalne wykorzystanie przestrzeni. Po wysunięciu szuflady cała jej zawartość jest widoczna i dostępna, a możliwość wyposażenia w system elektrycznego wspomagania otwierania (wystarczy nacisnąć front dłonią albo łokciem) ułatwia codzienne czynności. Do tego typu szuflady można dopasować także system wewnętrznej organizacji przestrzeni (specjalne wkłady, listwy, przegrody) i przechowywać w rogowej szafce z szufladami zarówno sztućce i przybory kuchenne, jak również zapasy albo garnki i naczynia.

Tekst: Anna Usakiewicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także