×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Najlepsze pomysły na szafki górne. Dużo pięknych zdjęć

Najlepsze pomysły na szafki górne. Dużo pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 23 paź 2018 07:32
Zaktualizowano: 26 paź 2018 08:40

Wraz ze zmieniającymi się trendami w projektowaniu mebli kuchennych szafki górne zmieniają swój wygląd (format, sposób otwierania). W aktualnych katalogach oraz realizacjach kuchennych można znaleźć wiele ciekawych propozycji uwzględniających nawet kilka poziomów górnej zabudowy.

NA ŚCIANIE. To standardowe, najczęściej wybierane miejsce montażu szafek górnych. Zawieszone nad blatem roboczym stanowią praktyczne zaplecze podczas przygotowywania posiłków: bez przemieszczania się oraz schylania można sięgnąć po naczynia, herbatę czy przyprawy. Popularne szafki górne zawieszane pionowo (o wysokości ok. 70 cm, z drzwiczkami otwieranymi na bok) systematycznie ustępują miejsca szafkom montowanym w poziomie. O ich powodzeniu zdecydowała moda oraz techniczne zaawansowanie akcesoriów wspomagających otwieranie, takich jak podnośniki do frontów górnych oraz systemy otwierania bez uchwytów. Niższe, za to szersze, korpusy nowoczesnych szafek górnych dają możliwość zaprojektowania oraz zamontowania zabudowy w dwóch, a nawet trzech rzędach. Otwieranie i zamykanie szafek umieszczonych na znacznej wysokości nie będzie problemem, jeśli zdecydujemy się na specjalne podnośniki – z ich pomocą można otworzyć jednocześnie nawet dwa umieszczone równolegle fronty (podczas otwierana drzwiczki złożą się w miejscu łączenia).

CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesne szuflady kuchenne

Pomysł zawieszania szafek pod sam sufit, oprócz zwiększenia powierzchni przechowywania, ma też inne zalety: jeżeli przestrzeń pomiędzy górną krawędzią a sufitem uzupełnimy listwą, rozwiążemy tym samym problem odkurzania trudno dostępnych miejsc. Wygląd zabudowy, rodzaj wypełnienia frontów oraz sposób rozmieszczenia szafek na poszczególnych poziomach zależy od stylu wnętrza i preferencji użytkowników. Konserwatyści i zwolennicy wizualnego porządku mogą zdecydować się na dwa lub trzy poziomy szafek o identycznych rozmiarach i takich samych frontach. Dla innych ciekawym rozwiązaniem może okazać się połączenie frontów pełnych z witrynami, czy różnych kolorów lub przerywnik w postaci szafki wysokiej z klasycznymi drzwiczkami. Linie zabudowy nie muszą zajmować całej szerokości ściany – na wszystkich poziomach można pozostawić odstęp (na przemian z lewej i prawej strony) o szerokości jednej lub kilku szafek. Uzyskamy w ten sposób ciekawy efekt przesunięcia.

NA SUFICIE. To rozwiązanie oryginalne i rzadziej stosowane, ale polecają je zarówno producenci mebli gotowych, jak i architekci w projektach indywidualnych. Szafki górne zamocowane do sufitu wyglądają niecodziennie i efektownie. Nie tylko stanowią górną część zabudowy kuchennej – zamontowane nad wyspą lub półwyspem pełnią rolę przepierzenia pomiędzy kuchnią a salonem (lub jadalnią). Mogą mieć formę bryły, której wszystkie cztery boki są widoczne, zostać przymocowane do ściany z jednej strony albo opierać się na wysokim słupku. Nie tylko fronty, ale także ściany boczne i tylna powinny mieć dekoracyjne wykończenie. Tak zamontowane szafki górne to także znaczna powierzchnia przechowywania. Dostęp do nich – zarówno od strony kuchni, jak i salonu – możemy sobie zapewnić planując fronty z obu stron. Od strony salonu zdecydujmy się na szklane wypełnienia frontów – umieszczone wysoko szafki to dobre miejsce, aby wyeksponować porcelanę czy przedmioty dekoracyjne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także