×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia w stylu loft. 20 pięknych zdjęć

Kuchnia w stylu loft. 20 pięknych zdjęć

Autor: ut
Dodano: 31 marz 2019 14:37
Zaktualizowano: 31 marz 2019 19:05

Wysokie, przestrzenne mieszkania w historycznym budynku już nie kojarzą się tylko i wyłącznie ze starą kamienicą. Dziś cegła i surowy wystrój utożsamiane są z loftami, które zdobywają coraz większą popularność. Dlaczego? Bo kilka cech czyni je miejscami niezwykłymi. Jeżeli szukasz mieszkania tego typu, pamiętaj o kilku wyróżnikach.

Mieszkania w zrewitalizowanych pofabrycznych budynkach są alternatywą dla przestronnych i wysokich mieszkań w kamienicach. Od kilku lat niewątpliwie zyskują na popularności. Powstają w historycznych budynkach, są przestrzenne i charakteryzują się industrialnym stylem. Dlaczego tego typu mieszkania są tak atrakcyjne i co je wyróżnia?

Budynek postindustrialny

Po pierwsze – budynek, w którym się znajdują. Loft to z definicji hala fabryczna zaadaptowana na mieszkanie lub pracownię artysty. Początkowo takie przestrzenie przyciągały bohemę i artystów, którzy nie mieli pieniędzy na czynsze, więc dachu nad głową szukali w opuszczonych budynkach przemysłowych. Dziś interesują się nimi także biznesmeni, ludzie ze świata show-biznesu oraz młode pokolenia, szukające nieszablonowych rozwiązań.

Ponadprzeciętna wysokość

Po drugie – przestrzeń. Pofabryczne budynki na mieszkania jako pierwsi adaptowali Amerykanie w połowie XX wieku. Najwięcej lokali tego typu powstawało w Chicago i Nowym Jorku, bowiem to w centrach tych miast w XIX w. budowano najwięcej zakładów i fabryk. Musiały być odpowiednio wysokie, żeby pomieściły maszynerię. Stąd prawdziwy loft wyróżnia ponadprzeciętna wysokość, która daje architektom duże możliwości aranżacyjne. Wysokie lofty dają zresztą dużo innych możliwości aranżacyjnych. - Sufit można wykończyć drewnianymi elementami albo pomalować na ciemno, przy zachowaniu jasnych ścian. Ponadprzeciętna wysokość umożliwia wstawienie wielkoformatowych, pojemnych mebli oraz wykorzystania wiszącego oświetlenia, które będzie wyeksponowanym i widocznym super detalem – wymienia Małgorzata Komadowska, architekta wnętrz Nowej Papierni.

Czerwona cegła

Po trzecie – połączenie historii z nowoczesnością. W mieszkaniach tego typu często widuje się oryginalnie zachowane elementy, takie jak XIX-wieczna czerwona cegła pokrywająca całą wysokość ścian.

Wysokie okna

Po czwarte – okna. Kolejną nieodłączną cechą loftu są wysokie okna. Wszak w fabrykach musiało być jasno. Okna miały często po kilka metrów wysokości. Małgorzata Komadowska radzi, aby wysokie okna w lofcie ozdobić zasłonami lub delikatnymi firanami. Na tyle delikatnymi, aby nie zasłonić zbytnio światła. Inną cechą charakterystyczną loftów jest drewniana podłoga. W budynkach pofabrycznych trudno zachować oryginalną, ponieważ upływ czasu robi swoje, dlatego mieszkańcy często zastają wylewkę betonową i sami wybierają podłogę. Tak czy inaczej warto położyć grube, długie deski. - Najlepiej dębowe. Dąb jest ponadczasowy i zawsze będzie dobrze wyglądał w lofcie – radzi Małgorzata Komadowska. – Ewentualnie wielkoformatowe płytki, jeżeli ktoś drewna nie lubi. Ważne, aby wszystkie elementy w lofcie były duże, żeby się nie gubiły – dodaje.

Stropy

Na koniec – łukowe stropy. Po nich także można rozpoznać loft z prawdziwego zdarzenia. W pofabrycznych budynkach spotyka się tzw. stropy Kleina, czyli stropy składające się z belek stalowych oraz płyt międzybelkowych z cegły pełnej lub kratówki.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także