×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia w małym mieszkaniu. 10 zasad aranżacji

Kuchnia w małym mieszkaniu. 10 zasad aranżacji

Autor: ut
Dodano: 21 maj 2019 08:04
Zaktualizowano: 21 maj 2019 08:10

Małe mieszkanie to z jednej strony możliwość spędzanie więcej czasu wspólnie z innymi domownikami, z drugiej aranżacyjne wyzwanie. Podpowiadamy, jak wizualnie powiększyć przestrzeń, zorganizować dodatkowe miejsce oraz urządzić kuchnię na niewielkiej przestrzeni.

Kuchnia w małym mieszkaniu może stać się optycznie większe, jeśli w trakcie jego urządzania będziemy kierować się kilkoma zasadami. Przygotowaliśmy 10 reguł, dzięki którym zyskasz więcej miejsca.

 1. W formie aneksu. Aneks kuchenny to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się na niewielkich przestrzeniach. Łącząc salon z kuchnią nie tylko zyskujemy dodatkowe metry, ale też funkcje. dodatkowo sprzyja codziennym kontaktom z bliskimi. Aneks kuchenny powinien być jednak tłem dla aranżacji salonu, nie przytłaczać do wizualnie i nie dominować nad całym wnętrzem.

2. Jasne kolory ścian. Najefektywniej powiększymy wizualnie przestrzeń za pomocą kolorów. Jasne barwy optycznie nadają wrażenie otwartej przestrzeni, natomiast ciemne i intensywne kolory pomniejszą wnętrze (bo przykuwają uwagę). Oznacza to, że lepiej wybrać jasny kolor ścian i mebli, a ciemniejsze odcienie przemycić na dodatkach lub tkaninach dekoracyjnych.

 3. Lekkie, nowoczesne meble. Ciężkie meble w stylu kolonialnym czy angielskim przez liczne zdobienia i masywny kształt obciążają pomieszczenie. Dlatego w małym wnętrzu najlepiej sprawdzą się meble nowoczesne o lekkiej konstrukcji. Dobrze, by były w kolorze białym czy kremowym lub z jasnego drewna.

4.  Odbijające światło materiały. Lakierowane na wysoki połysk powierzchnie oraz szkło dają tzw. efekt lustra, który poprzez odbicie światła optycznie powiększa przestrzeń. Odbicia lustrzane są najprostszym sposobem na powiększenie przestrzeni. Lustro warto zamontować albo na całej ścianie w pomieszczeniu, albo na wprost przejścia lub wejścia do pokoju. W ten sposób uzyskane w lustrze odbicie doda pomieszczeniu głębi.

5. Wielofunkcyjne meble. W małym wnętrzu cenny jest każdy kawałek przestrzeni do przechowywania. Dlatego do takich mieszkań warto wybrać meble, które mogą pełnić wiele funkcji. Praktyczne, wielofunkcyjne meble to jednak nie tylko stolik z ukrytymi szufladami czy meble modułowe, ale też dodatkowe, chowane blaty kuchenne, które mogą pełnić też funkcję stołu śniadaniowego.

 6. Miejsca do przechowywania. To przede wszystkim funkcjonalne wyposażenie szafek i szuflad. Pojemne carga, systemy narożne, ale też systemy organizacji wewnętrznej, które pomagają zachować porządek. Poza nimi w małej kuchni sprawdzą się również dodatkowe pojemniki na żywność. Co więcej, będą one też ciekawym akcentem dekoracyjnym.

7. Ograniczona ilość dodatków. Małe wnętrza nie lubią nagromadzenia przedmiotów dekoracyjnych. Przez ich nadmiar w pomieszczeniu mamy poczucie zagraconej przestrzeni. Co więcej, szybko tworzy się w nim bałagan. W małej kuchni warto skupić się jedynie na kilku dużych i przykuwających wzrok dodatkach, jak np. designerski czajnik.

8. Porządek na blatach. W małych mieszkaniach, choć ta zasada sprawdza się także w dużych pomieszczeniach, lepiej pozostawić pustą przestrzeń na wszystkich płaskich powierzchniach. Brak niepotrzebnych przedmiotów na blatach ułatwi zachowanie porządku w pomieszczeniu.

9. Zwiewne okno. Zbyt dekoracyjna aranżacja okna sprawia, że cały pokój wydaje się ociężały. W małych wnętrzach lepiej wybrać rolety rzymskie, które nie przytłaczają wnętrza i elegancko się prezentują.

10 Minimalizm. Choć do małej kuchni można wprowadzić różnorodne formy dekoracyjne i style wnętrzarskie, dobrze, by w małych przestrzeniach obowiązywała zasada „mniej znaczy więcej”. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem stylu skandynawskiego lub minimalistycznego. Jeśli zdecydujemy się na któryś z nich, bez problemu możemy spersonalizować wnętrze za pomocą dodatków.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także