×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia w klimacie loft. 20 pięknych zdjęć

Kuchnia w klimacie loft. 20 pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 16 marz 2017 08:51
Zaktualizowano: 26 marz 2017 11:21

Wyraziste kolory, płytki 3D, pluszowe panele, a nawet grzejnik jako ozdobny element. W efekcie jedyne w swoim rodzaju loftowe wnętrza. Poznajcie przepis na kuchnie w klimacie loft.

Miłośnicy loftów wybierają te nietypowe mieszkania ze względu na niepowtarzalny charakter wnętrz. Lofty powstają w dawnych fabrykach i magazynach. Surowy klimat takich ścian i stropów teoretycznie jest nie do podrobienia. Jednak efekt loftu można osiągnąć nawet w niewyróżniającym się mieszkaniu. Wystarczy trzymać się kilku zasad.

Cegła kocha beton
Największą zaletą loftu są ceglane lub betonowe ściany i stropy. Te materiały mogą oczywiście współistnieć, co może być jeszcze większym walorem. Cegła doskonale współgra z betonem, ponieważ jedno przełamuje surowość drugiego. Tradycyjne mieszkanie można zaaranżować dokładnie w ten sam sposób.
- Aby uzyskać efekt loftu, podczas wykańczania warto zastosować płytki wycięte z prawdziwej cegły. Unikniemy wrażenia imitacji, ponieważ na ścianie będziemy mieli prawdziwą cegłę. Przy czym należy pamiętać, że kilkudziesięcioletniej cegły prawdziwego loftu nigdy nie zastąpimy – jej historia dodaje wnętrzom niesamowitego charakteru - mówi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni, loftów które powstały w fabryce papieru z XIX wieku. – Wykorzystajmy też beton dekoracyjny, który da nam poczucie surowości wnętrza. Poza tym, jest ciągle bardzo modny.

Otwarta przestrzeń
Co z podłogą? Inwestycja w drewnianą podłogę lub panele, najlepiej postarzane, to świetny wybór. Drewno znakomicie licuje z cegłą i betonem, a przy okazji ociepli wnętrze. Ciekawym pomysłem jest posadzka pokryta żywicą. Jest solidna, tłumi hałas i pasuje do loftu. Ma jeszcze jedną zaletę: wylana we wszystkich pomieszczeniach tworzy efekt jednej podłogi, który optycznie powiększy mieszkanie.
- Otwarte i przestronne pomieszczenia to również wielki atut loftu. W mieszkaniu możemy to osiągnąć poprzez wyburzenie ścian. Przy okazji wnętrze będzie lepiej naświetlone. To daje ogromną swobodę, którą tak cenią mieszkańcy loftów – mówi Małgorzata Chabzda. – Trikami powiększającymi przestrzeń mieszkania będą też podniesienie nadproży drzwi czy aneks zamiast zamkniętej kuchni.
Dodatkowo można zastosować potężne lustra, na przykład w wąskiej łazience, która w ten magiczny sposób urośnie jak Alicja w Krainie Czarów. Ciekawy efekt można też uzyskać montując lub nawet malując na ścianach ogromne grafiki, przylegające do luster. Ich odbicie stworzy wrażenie głębi.

Ściana bez ograniczeń
Dodatkową przestrzeń zapewniają również ściany szklane. To nie tylko efektywne, ale również modne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, które dobrze prezentują się w loftowym wnętrzu: ściany stałe, przesuwane, z drzwiami uchylnymi, hartowane, a nawet z efektem "pęknięcia". Pozwalają podzielić przestrzeń, przy czym jej nie ograniczają. Do łask wracają również popularne przed laty luksfery, czyli tak zwane szklane pustaki. Zdaniem eksperta nie powiększają pomieszczenia tak dobrze jak szklane ściany, mimo to są oryginalnym dodatkiem i potrafią ożywić niejedno wnętrze, szczególnie bez okna. Rozświetlają i powiększają, a przy tym, zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Nie przesadzać
Takie pomieszczenia będą ascetyczne, ale mieszkańcy poczują się w nich bardzo dobrze. Ten minimalizm pozwoli złapać oddech. Pozostaje urządzenie mieszkania. Do surowego loftu pasuje niemal każdy mebel, jednak warto zachować umiar i trzymać się raz obranego kierunku.
- Jeśli gustujemy w nowoczesnych, minimalistycznych meblach, to takie wybierzmy. Jeżeli preferujemy antyki, to też w porządku, możemy pomieszać style, ale należy wykonać to uważnie i ze smakiem. Nie przesadźmy też z kolorystyką – mówi Małgorzata Chabzda. – Kończąc aranżację można pomyśleć o podświetleniu cegły, na przykład lampami z posadzki czy stylowymi kinkietami. To podkreśli ciekawy charakter cegły i stworzy wyjątkową atmosferę. W końcu o to nam chodzi, gdy planujemy przekształcenie mieszkania w loft.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także