×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia w bloku. Propozycje urządzenia w kształcie litery U, ładne zdjęcia

Kuchnia w bloku. Propozycje urządzenia w kształcie litery U, ładne zdjęcia

Autor: ut
Dodano: 26 cze 2019 13:40
Zaktualizowano: 27 cze 2019 11:14

Ergonomicznie urządzona kuchnia to gwarancja funkcjonalności na co dzień. W małych mieszkaniach w bloku doskonale sprawdza się zabudowa w kształcie litery U. Kuchnia typu U to układ optymalny na niewielkiej przestrzeni.

Komfort wykonywania codziennych prac kuchennych determinuje funkcjonalny układ zabudowy meblowej podporządkowanej zasadom ergonomii. Dlatego planując urządzenie kuchni ważny jest nie tylko podział na strefy i ich odpowiednia organizacja, ale też zachowanie ciągu komunikacyjnego. Prawidłową komunikację między poszczególnymi strefami w kuchni wyznacza zasada trójkąta roboczego. Obrazuje ona ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty/ piekarnika, w oparciu o jego wierzchołki. Ta prosta reguła sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie, co zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków.

Zasada trójkąta roboczego determinuje także układ zabudowy meblowej. Zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii wyróżniamy sześć jej podstawowych wariantów: kuchnię jednorzędową, dwurzędową, z wyspą oraz typy oznaczane literami alfabetu, w jakie układają się szafki: L, U oraz G. W każdym z nich poszczególne strefy robocze powinny być ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych) od strefy zapasów, przez obszar przechowywania, zmywania, przygotowywania aż do miejsca gotowania/pieczenia (i odwrotnie dla osób leworęcznych).

Współcześnie, w przestrzeniach otwartych zabudowy te nie zawsze tworzą zwarte kompozycje meblowe, coraz częściej składając się z osobnych modułów, co pozwala optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Swoistym novum w stosunku do ustalanych w ubiegłym wieku zasad, jak wysoka zabudowa meblowa, która zastąpiła tradycyjne spiżarki. Pojawia się ona w zasadzie w każdym układzie kuchennym, zarówno jako dodatkowy element uzupełniający tradycyjne meble kuchenne z podziałem na szafki górne i dolne, jak i jako kompleksowa zabudowa meblowa, za której drzwiami ukryta jest strefa robocza.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także