×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia typu U. 12 pomysłów na urządzenie

Kuchnia typu U. 12 pomysłów na urządzenie

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 02 lip 2018 11:15
Zaktualizowano: 02 lip 2018 11:20

Dobrze przemyślana zabudowa meblowa w kuchni to gwarancja komfortu na co dzień. Poprowadzona kształt litery U stworzy maksimum miejsca do przechowywania oraz zapewni duży blat roboczy.

Komfort wykonywania codziennych prac kuchennych determinuje funkcjonalny układ zabudowy meblowej podporządkowanej zasadom ergonomii. Dlatego planując urządzenie kuchni ważny jest nie tylko podział na strefy i ich odpowiednia organizacja, ale też zachowanie ciągu komunikacyjnego. Prawidłową komunikację między poszczególnymi strefami w kuchni wyznacza zasada trójkąta roboczego. Obrazuje ona ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty/ piekarnika, w oparciu o jego wierzchołki. Ta prosta reguła sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie, co zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków.

Zasada trójkąta roboczego determinuje także układ zabudowy meblowej. Zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii wyróżniamy sześć jej podstawowych wariantów: kuchnię jednorzędową, dwurzędową, z wyspą oraz typy oznaczane literami alfabetu, w jakie układają się szafki: L, U oraz G. W każdym z nich poszczególne strefy robocze powinny być ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych) od strefy zapasów, przez obszar przechowywania, zmywania, przygotowywania aż do miejsca gotowania/pieczenia (i odwrotnie dla osób leworęcznych).

Kuchnia w kształcie litery U to ciągi robocze wzdłuż przeciwległych ścian, połączone trzecim, poprzecznym, często znajdującym się pod kuchennym oknem, czy też na wprost od wejścia do kuchni. Kuchenkę i lodówkę ustawiamy w bocznych ciągach roboczych, unikamy umieszczania zlewu pod oknem, by nie blokować dostępu światła dziennego do strefy pracy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także