REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kuchnia otwarta na salon

  • Autor: Dr Karolina Janczy
  • 05 maj 2017 08:06
Kuchnia otwarta na salon
Ballingslov
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia otwarta na salon

Otwarta kuchnia musi być urządzona tak, by była maksymalnie funkcjonalna i wygodna dla swoich użytkowników. Powinna mieć sporo miejsca dla domowników, jak i zapraszanych gości.

REKLAMA

Kuchnia to serce domu, wokół którego toczy się życie. Ta właściwość pomieszczenia, nie zawsze osobno wydzielonego z planu domu, pozostaje od wieków niezmienna. Zmienny natomiast jest jej status. Historia kuchni to historia awansu i degradacji na przemian. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon – jasne, połączone z częścią jadalną. Kuchnia nierzadko wyznacza centrum domu, tak jak dawniej otwarte palenisko umieszczone na środku jednoizbowego budynku. Zyskuje wysoki status we współczesnym społeczeństwie. Za powód do dumy uważa się umiejętność przygotowania wykwintnych dań. Kuchenny entourage, w jakim szykuje się i podaje potrawy jest najistotniejszy.

Wyśmienity pretekst
Nie ma uniwersalnego wzorca bezbłędnej kuchni, szczególnie tej o otwartym planie. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej czasu, miejscem spotkań z bliskimi i przyjaciółmi, miejscem rozmów i oczywiście przygotowywania i spożywania posiłków. Jedzenie jest swoistym pretekstem do wspólnych spotkań, spędzania wolnego czasu. Kuchnia jest przestrzenią, którą darzymy wyjątkowym zaufaniem ponieważ jest tłem codziennych i wyjątkowych wydarzeń. Przebywanie w kuchni to często wielopokoleniowe spotkania, pielęgnowanie bliskich relacji oraz kształtowanie atmosfery domu. Otwarta kuchnia musi więc być urządzona tak, by była maksymalnie funkcjonalna i wygodna dla swoich użytkowników. Powinna mieć sporo miejsca dla domowników jak i zapraszanych gości.

Na wyspie w towarzystwie
Kuchnia otwarta, połączona z jadalnią i salonem w jedno wnętrze, ma meble dopasowane zwykle do wystroju salonu, lub salon do wystroju kuchni. Umeblowanie jest raczej stonowaną bazą, co pozwala na swobodne czasowe aranżowanie przestrzeni. Kreujemy ciepłe rodzinne, pełne blasku Święta Bożego Narodzenia, czy szampańskiego Sylwestra, tematyczne spotkania czy urodziny. Warto zadbać o wyspę kuchenną. Ten praktyczny mebel nie tylko dostarcza dodatkowego miejsca na przechowywanie i do pracy, ale też tworzy optyczna granicę pomiędzy częścią roboczą a wypoczynkową. Wyspa lub blat dostępny przynajmniej z dwóch stron. W ten sposób posiłki będzie mogło przygotowywać kilka osób. Starajmy się również, aby przynajmniej część czynności kuchennych można było wykonywać, zwracając się twarzą w stronę pokoju dziennego. Niewiele zmienia otwarta kuchnia, jeśli pani domu przygotowuje posiłek, stojąc tyłem do gości i widząc tylko ścianę.

Salonowe tło
Współczesna otwarta kuchnia pozbawiona jest wiszących szafek lub wręcz przeciwnie sięgają one aż do sufitu, tworząc zwarta zabudowę. Oba rozwiązania sprawiają, że meble nie dominują nad całą otwartą przestrzenią. Modne stało się stosowanie luster w roli frontów górnych szafek. Dzięki temu wnętrze wygląda stylowo i optycznie wydaje się większe. Staje się też integralną częścią salonu. Otwarta kuchnia spowodowała też większą dbałość w doborze materiałów wykończeniowych, szlachetnych, trwałych i ponadczasowych.

Rodzinne sekrety
Niektórzy z nas decydują się na rozwiązania pośrednie, czyli kuchnię częściowo otwartą. Aneks kuchenny mieści się wtedy np. za przesuwnymi drzwiami. Stosuje się także dwustronne ażurowe regały, niewysokie ścianki, transparentne panele czy zielone kompozycje roślin. Takie rozwiązania ułatwiają codzienne życie zwłaszcza dużej rodziny - w każdej chwili można zasłonić część roboczą i ukryć kuchenny rozgardiasz. Takie częściowe wydzielanie przestrzeni daje spore możliwości aranżacyjne podczas spotkań towarzyskich czy świąt.

Dynamiczny dialog
Łączenie kuchni z salonem pozwala nie oddzielać w czasie przyjemności gotowania, jedzenia i rozmowy. Trzeba jednak zadbać o to, żeby takie wielofunkcyjne wnętrze miało odpowiednią atmosferę. Ta atmosferę budujemy zaprojektowanym oświetleniem, dodatkami, tkaninami. Decydując z jakim motywem przewodnim jest nasze spotkanie tak możemy czasowo zmieniać klimat, kolory, dodatki. Prowokuje to ciągłą zabawę z wnętrzem otwartej kuchni, pewnego rodzaju dynamiczny dialog, uzależniony od nastroju, rodzaju spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Funkcjonalny projekt kuchni nie ulega zmianie, ale atmosfera, nastrój kształtuje nasza kuchnie spotkań w dowolny sposób.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA