×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia na wymiar. Zobacz 15 zdjęć

Kuchnia na wymiar. Zobacz 15 zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 28 sty 2018 09:40
Zaktualizowano: 29 sty 2018 09:57

Wygodna, funkcjonalna, z łatwym dostępem do wszystkich niezbędnych elementów podczas przyrządzania szybkich posiłków – aż 84 proc. właścicieli nowych mieszkań wskazuje na te cechy, wybierając i projektując sprzęty i meble kuchenne. Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając wymarzoną i funkcjonalną kuchnię do własnego M.

Każda kuchnia, otwarta czy zamknięta, musi być idealnie dopasowana do tego, jak będziemy w niej funkcjonować i co będziemy w niej robić. Ważne jest, by wtapiała się w stylistykę wnętrza całego mieszkania. Jak podkreślają projektanci otwarte wnętrza kuchni muszą mieć charakter bardzo ergonomiczny i przemyślany. Ze względu na fakt płynnego przejścia jednej przestrzeni w drugą, styl wzajemnie przenikających się pomieszczeń musi być spójny, dlatego w wielu przypadkach rozplanowania i aranżacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Natomiast w kuchni zamkniętej musi panować dyskrecja i wygoda w codziennej eksploatacji.

Z kolei kolor i design mebli kuchennych to elementy, które ustalamy w drugiej kolejności. Tylko 58 proc. właścicieli nowych mieszkań jest zdecydowanych na konkretny kolor kuchni i wygląd mebli. W pierwszej kolejności kupujący chcą zobaczyć jak wszystko będzie ze sobą współgrało, by wygodnie i przyjemnie przygotowywać kulinarne dania. Oczywiście zdarzają się takie osoby, które na pierwszym spotkaniu mówią, że chcą czerwoną kuchnię bez konkretnych pomysłów na aranżację, jednak jest to niewielki odsetek osób. Młodzi ludzie chcą by ich kuchnia była funkcjonalna z łatwym dostępem do wszystkich niezbędnych naczyń i sprzętów kuchennych podczas przyrządzania szybkich posiłków. Dlatego, uwzględniając ergonomię rozwiązań i wygodę pracy, często wybierają maksymalnie długie blaty robocze, szerokie i głębokie szuflady oraz kosze cargo.

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem działań dotyczących aranżacji kuchni jest ustalenie budżetu remontowego. Znając granice naszych możliwości bez problemu dobierzemy odpowiednie materiały oraz sprzęty, które wykorzystamy przy realizacji projektu.
Najwygodniejszym układem zabudowy kuchennej jest taka, która przyjmuje kształt litery U, L lub G. Zdecydowanie odradzamy układ zabudowy jednorzędowej, gdyż przeważnie wtedy pokonujemy największe odległości i nie stosujemy się do zasady kuchennego trójkąta, który przede wszystkim poprawia funkcjonalność przestrzeni. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, opartych na wierzchołkach trójkąta. Dzięki temu wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie, co znacząco poprawia komfort pracy i zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłku.

Każda przestrzeń kuchenna powinna zawierać 5 podstawowych sfer: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Strefy powinny następować po sobie. W wypadku osoby praworęcznej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w przypadku osoby leworęcznej - w przeciwnym. Ponadto istotne są odległości i tak zwany trójkąt roboczy, czyli lodówka, zlew i kuchenka. Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120 – 270 cm. Zbyt małe odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, a także między zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niewygodne. Z drugiej strony problemem mogą być za duże odległości.
Pokonywanie kilometrów pomiędzy lodówką, piekarnikiem a zlewozmywakiem może być męczące. Skuteczne rozwiązanie w przypadku dużych przestrzeni stanowi kuchenna wyspa. Z obu stron wokół zlewu powinny być zaprojektowane blaty robocze, które posłużą do odkładania produktów lub gotowych potraw.

Ważne jest również planowanie poziome. W szafkach na dużej wysokości warto poustawiać te rzeczy, które są rzadziej używane. To samo dotyczy najniższych partii. Odpowiednie ustawienie sprzętów oszczędzi nam niepotrzebnego schylania i szukania przedmiotów, które są nam potrzebne w danym momencie. Warto się również zastanowić, czy w dolnych partiach zabudowy nie zdecydować się na większą ilość funkcjonalnych i pojemnych szuflad (ze ścianką tylną oraz boczną zabudową, zabezpieczającą naczynia przed potłuczeniem), które w wielu przypadkach pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń.
Szafki znajdujące się w narożach, ze względu na problematyczne ułożenie, powinny mieć dobrze wybrany system zabudowy wewnętrznej, dzięki któremu łatwo jest wyjąć znajdujące się w szafce lub szufladzie przedmioty. W zagospodarowaniu wąskich przestrzeni pomogą nam niewielkiej głębokości szafeczki, w których przykładowo można zamontować kosze. Dzięki temu w szafce ukryjemy butelki, czy słoiki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także