×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia na wymiar. 15 pomysłów na aranżację

Kuchnia na wymiar. 15 pomysłów na aranżację

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 29 paź 2017 09:45
Zaktualizowano: 30 paź 2017 07:26

Urządzając kuchnię na wymiar trzeba przestrzegać podstawowych zasad ergonomii. Ich poznanie pozwoli uniknąć wielu błędów i o wiele ułatwi przebieg codziennych prac kuchennych.

Każda przestrzeń kuchenna powinna zawierać 5 podstawowych sfer: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Strefy powinny następować po sobie. W wypadku osoby praworęcznej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w przypadku osoby leworęcznej - w przeciwnym.

Ponadto istotne są odległości i tak zwany trójkąt roboczy, czyli lodówka, zlew i kuchenka. Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120 – 270 cm. Zbyt małe odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, a także między zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niewygodne. Z drugiej strony problemem mogą być za duże odległości.

Pokonywanie kilometrów pomiędzy lodówką, piekarnikiem a zlewozmywakiem może być męczące. Skuteczne rozwiązanie w przypadku dużych przestrzeni stanowi kuchenna wyspa. Z obu stron wokół zlewu powinny być zaprojektowane blaty robocze, które posłużą do odkładania produktów lub gotowych potraw.

Bardzo ważna jest również odpowiednia wysokość i powierzchnia blatów. Wysokość mebli kuchennych powinna być dostosowana do naszego wzrostu - wysokość blatu powinna wynieść od 10 do 15 cm poniżej wysokości łokcia, z tolerancją do kilku centymetrów, kiedy to z kuchni korzysta kilka osób.

Ważne jest również planowanie poziome. W szafkach na dużej wysokości warto poustawiać te rzeczy, które są rzadziej używane. To samo dotyczy najniższych partii. Odpowiednie ustawienie sprzętów oszczędzi nam niepotrzebnego schylania i szukania przedmiotów, które są nam potrzebne w danym momencie. Warto się również zastanowić, czy w dolnych partiach zabudowy nie zdecydować się na większą ilość funkcjonalnych i pojemnych szuflad (ze ścianką tylną oraz boczną zabudową, zabezpieczającą naczynia przed potłuczeniem), które w wielu przypadkach pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń.

Szafki znajdujące się w narożach, ze względu na problematyczne ułożenie, powinny mieć dobrze wybrany system zabudowy wewnętrznej, dzięki któremu łatwo jest wyjąć znajdujące się w szafce lub szufladzie przedmioty. W zagospodarowaniu wąskich przestrzeni pomogą nam niewielkiej głębokości szafeczki, w których przykładowo można zamontować kosze. Dzięki temu w szafce ukryjemy butelki, czy słoiki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także