×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kuchnia dla rodziny. Pomysłowe rozwiązania

Kuchnia dla rodziny. Pomysłowe rozwiązania

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 06 wrz 2016 08:13
Zaktualizowano: 06 wrz 2016 12:25

Gotowanie, zmywanie, odrabianie lekcji. W kuchni wypełnionej gwarem dzieci zawsze dużo się dzieje. Musi być praktyczna i bezpieczna. Jak najwięcej prac trzeba powierzyć urządzeniom AGD. Wtedy jest więcej czasu dla siebie. Kuchnia zaś zyskuje elegancki szlif.

Gdy w domu są dzieci, podczas urządzania kuchni trzeba wziąć pod uwagę ich potrzeby, które będą się zmieniały z upływem lat. Zawsze warto też zaplanować stół, choćby niewielki. Wspólne posiłki to idealny czas także na rozmowy czy omówienie rodzinnych sprawy. Przy stole dzieci chętnie odrabiają lekcje, rysują, wycinają. Mama i i tata zaś w tym czasie mogą gotować.

Bezpieczne wyposażenie
W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest ich bezpieczeństwo. Wybierając sprzęt AGD trzeba zwrócić uwagę czy mają blokady. Są one różne, w zależności od urządzenia, np. blokady ustawień z płytach grzejnych, urządzeniach do gotowania na parze i piekarnikach. Winiarki zaś mogą być zamykane na klucz.

Piekarnik umieszczony nad poziomem blatu jest niedostępny dla maluchów. Dodatkowym i bardzo skutecznym sposobem zabezpieczenia przed poparzeniem jest tzw. chłodny front piekarnika.
Noże i inne ostre akcesoria powinny być albo schowane w szufladach i cargach, albo zawieszone na relingach ściennych nad blatem. Krajalnice, miksery, blendery, sokowirówki, maszynki do mielenia warto schować w oddzielnej szafce, np. zamykanej żaluzjami albo spiżarni.
W meblach kuchennych warto mieć mechanizmy spowalniające zamykanie szuflad.

Czas dla siebie
Zmywarka pozwala zapomnieć o stosach naczyń do zmywania. To mniej pracy dla rodziców i... konfliktów w rodzinie. Nie trzeba wyznaczać dyżurów, kto ma zmywać. W rodzinach z dziećmi najlepiej sprawdzają się zmywarki o szerokości 60 cm. Mieści się w nich po 12-14 kompletów naczyń. Gdy w domu jest niemowlę, przydają się funkcje dezynfekcji naczyń i przyśpieszanie programu. Programowanie czasu umożliwia włączenie zmywarki w dogodnym momencie, np. podczas spaceru, a nie gdy dziecko śpi.

Ślady rączek na meblach i urządzeniach AGD nie muszą być utrapieniem. Można im zapobiegać! Już na etapie zamawiania mebli kuchennych warto wybrać materiał, na których ślady rąk będą mniej widoczne. Wiele urządzeń AGD ma powłoki, na których ślady palców są niewidoczne.
Inny problem w kuchniach to niedomykanie drzwi lodówek przez dzieci. O zamykaniu przypominają lodówki z alarmami.

Tekst: Małgorzata Nietupska

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także