×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak zyskać miejsce w kuchni?

Jak zyskać miejsce w kuchni?

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 20 cze 2016 08:30

Marzysz o większej kuchni? By to osiągnąć, nie musisz się przeprowadzać - przekonaj się, jak je powiększyć stosując kilka prostych rozwiązań aranżacyjnych.

Powiększanie własnego „M” nie wymaga generalnego remontu. By wnętrza były większe, należy do minimum ograniczyć występujące w nim przeszkody – tymi są m.in. drzwi wewnętrzne. Pozbycie się ich nie wchodzi w grę, oddzielenie sypialni czy kuchni od reszty mieszkania jest niezbędne. Można jednak zastąpić tradycyjnie otwierane drzwi tymi w wersji przesuwnej. Otwierane po linii, a nie po łuku, nie zabierają cennego miejsca.
Ponadto występują także w wersji przeszklonej, co sprawia wrażenie, że przestrzeń nie jest niczym ograniczona. Pomagają też rozjaśnić mieszkanie, zapewniając większy dostęp światła do pomieszczeń – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Ukryj, co się da
Najwięcej miejsca w mieszkaniu zajmują duże meble – stół, łóżko, biurko czy szafka z kuchennym blatem. Nie można się ich jednak pozbyć w ramach walki o przestrzeń. Jednak i w tym przypadku uzyskanie dodatkowego miejsca jest możliwe – większą swobodę ruchu zapewnią m.in. odpowiednie okucia. Nie zawsze w kuchni odbywa się praca, która wymaga dużej przestrzeni roboczej – dlatego warto postawić na blat wysuwny, z którego korzysta się tylko w razie większego gotowania. Podobny blat odgrywa też rolę stołu, przy którym w większym gronie je się już przecież głównie okazjonalnie. Nowoczesne okucia pozwalają także płynnie i bez wysiłku ukryć łóżko w ścianie mebla, a nawet połączyć je z biurkiem. Dzięki inteligentnym okuciom można cieszyć się funkcjonalną i pojemną przestrzenią, w której nie trzeba rezerwować dodatkowego miejsca do pracy.

Wybierz gładkie powierzchnie
Przestronne mieszkanie powinno mieć jak najwięcej linii prostych i gładkich powierzchni – wszelkie wystające elementy czy uskoki powinno się wyeliminować. W małych pomieszczeniach dobrze jest unikać widocznych uchwytów. Rozwiązaniem są fronty bezuchwytowe. – Otwierają się i zamykają po delikatnym naciśnięciu, a także pozwalają się cieszyć dużą i gładką powierzchnią frontu. Znakomicie sprawdzają się w kuchni czy łazience, gdzie można je wygodnie otwierać nawet mając mokre ręce – mówi Jakub Malinowski.

Spraw, by mieszkanie „urosło”
Powiększyć wnętrze pomoże też zatarcie granicy między pokojami. Można to osiągnąć stosując w sąsiadujących pomieszczeniach podobną lub taką samą posadzkę, stawiając na jednolitą kolorystykę lub jednakową zabudowę. Mieszkanie „urośnie” także dzięki odpowiednio dobranym meblom – lekkim, niskim, wtapiającym się w tło ściany. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są fototapety urozmaicające mieszkanie. Wybierając ciekawe pejzaże, czy zdjęcia wielkich metropolii zapewniamy naszym oczom dal, w którą aż chce się uciec.

Przyjrzyj się detalom
Optyczne powiększenie mieszkania zapewnia też dobrze dobrane lustro. Nie bez przyczyny znajduje się nie tylko w przedpokoju, ale i niejednym salonie – potrafi przecież podwoić przestrzeń, rozjaśnić i zduplikować detale. Może być nie tylko wieszane, ale też opierane o ścianę. Jest przy tym ciekawym elementem dekoracyjnym – umiejętnie dobrana rama podkreśla charakter pomieszczenia. Efekt „powiększenia” pomaga osiągnąć też pomalowanie mieszkanie w odpowiednie barwy. W mniejszych wnętrzach powinny dominować biel, beże i pastele, które optycznie powiększają przestrzeń. Rozjaśnić mieszkanie pomaga także okładzina ścienna z połyskującej płyty MDF, a także posadzka z żywicy epoksydowej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także