×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak zastąpić stół w jadalni? 10 sprawdzonych pomysłów

Jak zastąpić stół w jadalni? 10 sprawdzonych pomysłów

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 03 kwi 2017 10:27
Zaktualizowano: 04 kwi 2017 09:39

10 pomysłów na małą jadalnię. Zobacz, czym zastąpisz stół.

Gdy nie ma miejsca na dodatkowy stół, warto zastąpić go innym rozwiązaniem. W tej roli doskonale sprawdzi się wyspa, półwysep czy barek. Przy czym każde z nich może przybrać formę dopasowaną nie tylko do wystroju wnętrza, ale i jego metrażu. W bardzo małych czy ciasnych kuchniach miejscem do spożywania posiłków może stać się część blatu.

Wyspa to doskonałe rozwiązanie do wolnych przestrzeni, którym chcemy nadać lekki wygląd. Sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach - wymaga jednak dostępu z każdej strony. Dlatego decydując się na wyspę pamiętajmy, że spora część przestrzeni pozostanie niezagospodarowana. Za to sama konstrukcja zapewni nam, poza miejscem na spożywanie posiłków, dodatkowe szafki i/bądź szuflady do przechowywania, blat roboczy, miejsce na montaż zlewozmywaka lub płyty grzewczej.

Półwysep to alternatywa dla wyspy. W odróżnieniu od niej jednak nie zajmuje on centralnego miejsca w kuchni, lecz wtapia się w kompozycję całej zabudowy. Niejednokrotnie stanowi on jej przedłużenie, zamykając optycznie przestrzeń kuchni. Dzięki temu dostępny metraż jest lepiej zagospodarowany. Tworzy się też więcej miejsca na przechowywanie - łącznie z pojemna szafką narożną, którą także można w ciekawy sposób wyposażyć.

Barek w kuchni można urządzić zarówno na wyspie, jak i półwyspie. Najczęściej jest on nieco podwyższony w stosunku do całej zabudowy kuchennej i lekko wysunięty w kierunku części salonowej. Jego główną zaletą, poza miejscem do spożywania posiłków, jest to, że całkowicie zakrywa on przestrzeń roboczą. Dzięki temu nie musimy przejmować czystością naszej kuchni w przypadku niespodziewanej wizyty gości czy teściowej.

Dodatkowy blat bez oparcia na szafkach dolnych to rozwiązanie dedykowane do ciasnych, nieustawnych (niekoniecznie małych) pomieszczeń, w których tradycyjna zabudowa dodatkowo zagraciłaby dostępną przestrzeń. Jego oparta o postument (stalową nogę, boczek z płyty meblowej itp) konstrukcja nada wnętrzu lekkości, a także pozwoli schować krzesła czy hokery. Obszerny blat z powodzeniem zastępuje stół. Wadą tego typu rozwiązania jest to, że kuchnia pozostaje całkowicie na widoku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także