×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić kuchnię w stylu vintage?

Jak urządzić kuchnię w stylu vintage?

Autor: Dr Karolina Janczy
Dodano: 27 gru 2016 08:49
Zaktualizowano: 27 gru 2016 10:12

Początki stylu vintage nierozerwalnie związane są ze światem mody. Przywracanie do życia starych elementów garderoby, tworzenie z nich nowych kompozycji, wolnych od jakichkolwiek reguł, stało się prawdziwym odzieżowym przebojem. Po modzie naturalnym środowiskiem dla stylu vintage stały się wnętrza.

Aby rozpocząć opowieść o wielowymiarowych przestrzeniach vintage, należy na wstępie odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę są. W skrócie można uznać, że to mieszanka starego z nowym, swoisty eklektyzm wnętrzarski, melanż marzeń i rzeczywistości. Nadawanie drugiego życia dla mebli, akcesoriów, dekoracji, które pozornie lata świetności mają dawno za sobą. Sednem vintage jest swobodne zestawianie ze sobą przeciwieństw. Łączymy przedmioty z duszą, historią a czasem nawet repliki w określonym stylu z nowoczesnymi wymaganiami przestrzeni użytkowej. Szczególną sympatią styl vintage obdarzył kuchnię. To właśnie w niej najłatwiej oddać bezpretensjonalny klimat. W kuchni mamy przede wszystkim poczuć się przytulnie, otoczeni klimatycznymi drobiazgami. Warto zdecydować się na określoną stylizację oraz dodatki z przeszłości, które albo wybieramy ze spójnego czasowo i stylistycznie okresu albo miksujemy ze względu na kolor lub formę.

Stare jak nowe
Aranżację możemy rozpocząć od doboru kolorystyki. W stylu vintage można odnaleźć oryginalne i wyraziste barwy. Czerwień, turkus czy żółć zestawione z bielą lub czernią stanowią czytelne kompozycje kolorystyczne. Meble kuchenne mogą być lakierowane na wysoki połysk i mieć kształtnie zaokrąglone krawędzie lub całkowicie proste formy skontrastowane z dominującymi dodatkami i meblami ruchomymi. W stylistykę wpisują się również fragmenty starych kredensów. Wszystko jest mocno zdeterminowane przestrzenią i wybraną epoką. Bardzo pożądane są stare stoły czy krzesła. W przypadku omawianego trendu, często możemy odmienić charakter naszych mebli kuchennych, stosunkowo niewielkimi nakładami czasu i pieniędzy. Może wystarczyć np. wymiana uchwytów przy szafkach, zmiana koloru. W kuchni w omawianym stylu napotkamy różne rodzaje materiałów od drewna, przez stal i emalię, aż po plastik. Wytarte struktury, powierzchnie szczotkowane i piaskowane dają wyrazu w tych kuchniach. Zgodnie z trendem coraz częściej zastosowanie znajdują materiały pochodzące z recyklingu. Funkcjonują tu na równorzędnych prawach w myśl zasady, że vintage to sztuka twórczego miksowania.

Detal ma znaczenie
Przy aranżacji kuchni olbrzymią rolę odgrywają dodatki. Kiedy zdecydujemy czy wybieramy styl lat 50-tych czy 60-tych, a może kuchnię inspirowaną kulturą wiejską, to rozpoczynamy poszukiwania dodatków. To one tak naprawdę stanowią o projektowanym wnętrzu, nadając mu charakter i nietuzinkowy, indywidualny szyk. Wnętrze kuchenne ocieplają słoje, stare metalowe puszki na przyprawy, makarony czy słodycze. Świetnym dodatkiem są industrialne lampy i zegary. Możemy eksponować całe kolekcje sprzętów kuchennych np.: łyżek, talerzy, prezentując w oryginalny sposób na ścianach. Istotnymi dodatkami są tapety lub płytki, które stylistykę czerpią z przeszłości. Oświetlenie jak w każdym pomieszczeniu tak i w kuchni odgrywa ważną rolę. W przypadku kuchni vintage możemy troszkę poszaleć i do funkcjonalnego oświetlenia blatów roboczych dodać stylowe lampy, kinkiety a nawet lampy stojące. W poszukiwaniu inspiracji lub na zakupy warto wybrać się na pchli targ - można znaleźć tam jeszcze sporo perełek z przeszłości.

Stylowa linia
Jednym z symboli vintage, a zarazem prawdziwym morzem możliwości dekoracyjnych jest sprzęt AGD. Raczej niewielkie są szanse na znalezienie sprawnej lodówki, miksera, czy ekspresu do kawy rodem z lat 50-tych, a ich użytkowanie odbiegało by znacznie od współczesnych standardów. Wielu producentów entuzjastycznie odpowiedziało na modę vintage tworząc całe kolekcje sprzętów stylizowanych latami 50- tymi czy 60- tymi lub nawet znajdziemy kuchenne repliki z początku XX wieku. Tutaj królują sprzęty wolnostojące, gotujemy zazwyczaj na prawdziwym ogniu, piekarnik lub piekarniki znajdują się bezpośrednio pod palnikami. Lodówki z zaokrąglonymi rogami masywnymi uchwytami obowiązkowo w zdecydowanym kolorze. Znajdziemy w ofercie piękne stylizowane okapy oraz sporo uroczych wiatraków. Linie vintage przewidują wszystkie możliwe urządzenia jak zmywarki, ekspresy do kawy, miksery, tostery, kuchenki mikrofalowe, wszystko co jest niezbędne we współczesnej kuchni.

Z historią w tle
Wśród kuchni można odnaleźć wnętrza nowe stylizowane na te z minionych epok, na nowoczesne, które skontrastowane są ze starymi meblami czy pamiątkami rodzinnymi, oraz na przestrzenie z historią, uzupełnione nowoczesnymi meblami. Mnie osobiście najbardziej cieszy projektowanie wnętrz vintage w historycznej tkance. Pofabryczne przestrzenie czy stare kamienice to wnętrza dedykowane temu trendowi. Aranżacja jest niejako naturalna i wpisuje się w ich pierwotną stylistykę. Vintage we wnętrzu łączy ze sobą zaskakujące style, miesza epoki i łamie panujące szablony. Choć daje dużo swobody w zakresie wyboru mebli, kolorów i wzorów, to jednak brak odpowiedniego umiaru może doprowadzić do mało przyjaznego efektu.

Vintage jest eklektyczny i ma na celu jak najlepiej wyrazić właściciela, choć jednocześnie wymaga uwolnienia się od ogólnie przyjętych zasad i schematów. To kuchnie dla tych którzy mają do siebie i swoich przestrzeni trochę dystansu. Kuchnia vintage to obowiązujący trend i spore pole do ciekawych oraz nieoczywistych rozwiązań. Projektowanie takiej kuchni stanowi dobrą zabawę a nie odbiega od współczesnych założeń funkcjonalnych i sprzętowych. Jego istota polega na łączeniu przeciwieństw, konstruktywnym korzystaniu z dorobku przeszłości. Dzięki temu wydobywa on to, co najlepsze z przemijania i zapewnianiu mu nowoczesną funkcjonalność.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także