×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić aneks kuchenny? 15 pięknych zdjęć

Jak urządzić aneks kuchenny? 15 pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 24 sie 2017 11:54
Zaktualizowano: 25 sie 2017 10:46

Aneks może być równie funkcjonalny, co samodzielna kuchnia. Odpowiednio urządzony będzie doskonałym miejscem do przyrządzania posiłków lub spotkań przy lampce wina.

Aneksy mogą być równie funkcjonalne, co samodzielne kuchnie. Odpowiedni dobór okuć i akcesoriów meblowych sprawi, że będzie doskonałym miejscem do przyrządzania posiłków lub spotkań przy lampce wina.

Harmonijnie zaaranżowany

Lokatorzy kawalerek i małych mieszkań zwracają uwagę, że aneksy nie zawsze odpowiadają aranżacji pokoi, w których funkcjonują. Osiągnięcie harmonijnego kompromisu między częścią gościnną a kuchenną, jest więc kluczem do stworzenia stylowej, estetycznej przestrzeni. Od czego należy zacząć?
- Zastanówmy się, jakie elementy budzą nasze wątpliwości i pozbądźmy się ich – mówi Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele, renomowanego producenta okuć meblowych, budowlanych i oświetlenia LED. – Najczęściej są to otwarte półki kuchennych mebli, widok akcesoriów, a nawet niedopasowane uchwyty szafek i szuflad.

Ten problem można łatwo rozwiązać. Kluczem do sukcesu mogą być coraz popularniejsze fronty bezuchwytowe, w których mechanizm otwierania oparto na nacisku na front mebla. Jeszcze efektowniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów drzwi przesuwnych.
- Nowoczesne rozwiązania, jak Finetta Flatfront lub Spinfront sprawią, że dosłownie zamkniemy bryłę kuchennej zabudowy. Gładkie, jednolite powierzchnie bardzo dobrze wpasują się w aranżację pokoju – wyjaśnia Marcin Małecki. – Takie podejście do kuchennych mebli jest szczególnie popularne na zachodzie, ale coraz częściej spotkamy je także na rodzimym gruncie.
Dostosowanie formy mebli kuchennych do charakteru wnętrza, jest pierwszym krokiem w stworzeniu aneksu naszych marzeń. Równie istotne jest wygospodarowanie optymalnej ilości miejsca, potrzebnego do przygotowania posiłków.

Wysuwany znaczy komfortowy

Pomóc w tym mogą tzw. blaty wysuwne. To rozwiązanie polegające na instalacji blatów na specjalnych prowadnicach, które znajdują się zwykle pod blatem stanowiącym stały element zabudowy. Wtedy, gdy tego potrzebujemy, możemy wysunąć blat w sposób taki, w jaki robimy to z szufladami. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą. Może ona okazać się nawet wygodniejsza od tej, oferowanej przez konwencjonalne, samodzielne kuchnie.
- Wysuwane blaty sprawdzą się też wtedy, gdy gościmy większą liczbę osób. Z ich pomocą łatwo zamienimy aneks w domowy bar, na którym postawimy przekąski i napoje, bez zajmowania miejsca potrzebnego na przygotowanie poczęstunku – mówi Marcin Małecki.

Okucia dla większej wygody

Planując powiększenie przestrzeni roboczej, dobrze też zastanowić się nad wygodą korzystania z mebli oraz sposobem pomieszczenia niezbędnych przedmiotów. Pomogą funkcjonalne okucia, jak podnośniki frontów, zawiasy ze zintegrowanym hamulcem lub systemy półek wysuwnych do szafek narożnych.
- Warto zwrócić uwagę na podnośniki serii Free, które sprawiają, że otwieranie szafek górnych jest lekkie i wygodne. Z kolei zawiasy ze zintegrowanym hamulcem zapobiegają trzaskaniu, przedłużając tym samym żywotność kuchennej zabudowy – tłumaczy Marcin Małecki. – Żaden aneks nie obędzie się bez dobrej szafki narożnej. Wyposażenie jej w system półek wysuwnych, jak Nuvola czy PowerSlide, a nawet obrotowych eco lub pro(arc, pozwala na swobodne składowanie oraz dostęp do niezbędnych naczyń i przedmiotów.

Aneksy kuchenne mogą być stylowe i atrakcyjne. Wymagają jednak starannego przemyślenia ich układu oraz rodzaju zastosowanych rozwiązań meblowych. Starannie zaaranżowane stają się prawdziwą ozdobą mieszkania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także