×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak oświetlić kuchnię, aby była piękna i funkcjonalna?

Jak oświetlić kuchnię, aby była piękna i funkcjonalna?

Autor: ut
Dodano: 27 marz 2019 10:29
Zaktualizowano: 27 marz 2019 10:34

Urządzając kuchnię powinniśmy pamiętać o odpowiednim oświetleniu jej poszczególnych stref. Prawidłowo dobrane rozwiązania dodają wnętrzu klimatu, doświetlają blaty i pozwalają lepiej dostrzec to, co kryją kuchenne szafki i szuflady. W nowoczesnej kuchni doskonale sprawdzają się taśmy LED i uniwersalne oprawy.

Każda kuchnia, niezależnie od wielkości i aranżacji, to pomieszczenie, w którym powinniśmy czuć się komfortowo. Bardzo ważny jest nie tylko przemyślany i praktyczny układ mebli, ale także odpowiednio dobrane, funkcjonalne oświetlenie. To w dużej mierze od niego zależy, czy w kuchni praca będzie przebiegała przyjemnie i sprawnie. Oświetlenie ma również walor dekoracyjny. Urządzając nowoczesną kuchnię należy zatem pamiętać o prawidłowym oświetleniu jej głównej części, blatów oraz mebli.

Oświetlenie centralne
Po pierwsze należy zaplanować niezbędne oświetlenie centralne, którego używa się najczęściej i najdłużej. Trzeba przecież równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. W tym celu można wybrać główną lampę wiszącą lub oprawy kierunkowe w podwieszanym suficie bądź na listwie. Bardzo modnym rozwiązaniem jest również podświetlenie powierzchni sufitu paskami LED. - Nada się tutaj taśma Led, która posiada dwie temperatury barwowe diod (jest to tzw. taśma Multi White), dzięki czemu możemy ustawić pożądaną temperaturę w odpowiednim dla nas momencie sterując nią za pomocą pilota lub aplikacji – mówi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele.

Oświetlenie blatu
Nie mniej istotne jest oświetlenie miejsca pracy, tak aby gotowanie było jeszcze przyjemniejsze i przebiegało sprawnie oraz bezpiecznie. W nowoczesnej kuchni do oświetlenia blatu i kuchenki również doskonale sprawdzą się taśmy LED. Okazują się idealne, gdy potrzebujemy równomiernego i bezpośredniego oświetlenia powierzchni roboczej. - Za pomocą pełnej oferty szybkozłączek oraz dzięki możliwości skracania taśm LED nadamy oświetleniu indywidualny charakter – podkreśla Maciej Wikorejczyk. Łatwe w montażu taśmy przymocowuje się pod górnymi szafkami kuchennymi, w rozmaitych profilach aluminiowych. Nad blatem sprawdzą się także oprawy o dużej powierzchni świecenia. Oświetlenie poprawia funkcjonalność kuchni. Jest wyjątkowo homogeniczne i stylowe.
Taśmy LED można zamontować także na wyspie lub oświetlając np. cokół. Będą wtedy bardzo ładną dekoracją i stworzą we wnętrzu przyjemny nastrój. Ułatwiają także poruszanie się po pomieszczeniu. Maciej Wikorejczyk podpowiada, że taśmy z powodzeniem można zastąpić dekoracyjnymi i orientacyjnymi oprawami nawierzchniowymi ze zmienną barwą światła (ciepły, neutralny, zimny):

Jasne szafki i szuflady
Planując oświetlenie w kuchni powinniśmy pamiętać także o wnętrzach szafek i szuflad, aby bez trudu znajdować sprzęt, którego potrzebujemy. W najrozmaitszych meblach i szafkach pożądany efekt stworzy jednorodny strumień świetlny opraw LED. Doskonale oddają barwy, niezależnie, czy są wpuszczane, czy zamontowane nawierzchniowo. W szafkach bardzo dobrze spiszą się również płaskie, uniwersalne oprawy nawierzchniowe LED. Ich krawędź jest podświetlana, a punkty świetlne nie są widoczne. Zamocowanie jest ukryte pod nakładaną zaślepką. Z kolei do szuflad polecane są oprawy akumulatorowe LED 9005, które montuje się także w innych miejscach przechowywania i wnękach. Oprawy można ładować za pomocą dołączonego kabla micro USB.


Systemy oświetlenia meblowego LED to prostota instalacji, wygoda i estetyka. Oparte na łatwych w montażu modułach, dodają klimatu w kuchni, doświetlają blaty i pozwalają lepiej dostrzec to, co kryją kuchenne szafki i szuflady – dodaje.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także