×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 25 sie 2016 11:56
Zaktualizowano: 26 sie 2016 09:22

Mała kuchnia nie musi sprawiać wrażenia ciasnej. Zobaczcie jak optycznie ją powiększyć

Optyczne triki

Do małej kuchni najlepiej wybierać niewielkie i ergonomiczne sprzęty, np. urządzenia typu 2w1, jak piekarniki z funkcją mikrofalówki. Należy również zwrócić uwagę na materiały, jakie planujemy użyć. Trzeba pamiętać, że nawet najbardziej funkcjonalne ustawienie sprzętów może wydawać się ciasne i nieprzytulne. Na pewno sprawdzą się jasne kolory. Pamiętajmy, że światło świetnie odbijają powierzchnie błyszczące. Wplecione w aranżację kuchni lustra nie tylko urozmaicą jej wygląd, ale również optycznie dodadzą kilka centymetrów.

Otwarta przestrzeń

Jeśli tylko mamy taką możliwość, otwórzmy kuchnię na salon. Czasami jest to jedyna możliwość, aby do kuchni dotarło odrobinę światła dziennego. Jest wiele rozwiązań na oddzielenie kuchni od salonu, jak choćby minibarek czy półwysep. Taki zabieg wymaga oczywiście zachowania spójności, zarówno kolorystyki, jak i stylu kuchni oraz sąsiadującego pokoju. Nie zapomnijmy również, że odpowiednia gra świateł oraz ich przemyślane połączenie pomoże nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń. Doda odpowiedniego klimatu podczas pracy nad przygotowywaniem posiłków.

Ergonomia

Nawet gdy dysponuje się małą powierzchnią, nie należy zapomnieć o przemyślanym ciągu roboczym, czyli tzw. trójkącie roboczym, który stanowią sprzęty – lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Związane jest to z drogą, jaką przechodzą potrawy, zanim znajdą się na stole. Zakupione produkty trafiają do lodówki. Dalej są myte i przygotowywane do gotowania, skąd trafiają już prosto na talerz. Bardzo ważne jest, aby pomiędzy poszczególnymi sprzętami znalazło się min. 60 cm blatu roboczego.

Blaty

Praktycznym rozwiązaniem w małej kuchni jest poszerzenie w miarę możliwości blatu roboczego z 60 do 80 cm. Powstałe dodatkowe 20 cm można wykorzystać do przechowywania podręcznych narzędzi pracy, przypraw i innych niezbędnych w kuchni elementów. Te dodatkowe 20 cm ukryje również instalacje, a głębsze szafki czy szuflady dolne pomieszczą większą ilość używanych w kuchni przedmiotów.

Tekst: Małgorzata Brewczyńska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także