×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Hit kuchennych aranżacji 2016: beton we wnętrzach

Hit kuchennych aranżacji 2016: beton we wnętrzach

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 19 sty 2017 08:47
Zaktualizowano: 19 sty 2017 08:53

Beton i jego imitacje są coraz częściej używane w projektowaniu i aranżacji nowoczesnych wnętrz. Zobaczcie jak prezentują się w kuchni.

Beton i jego imitacje są coraz częściej używane w projektowaniu i aranżacji nowoczesnych wnętrz. Nadają pomieszczeniom surowego, industrialnego charakteru, doskonale spisują się także we wnętrzach klasycznych i minimalistycznych. Lubiane przez nas odcienie szarości dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych: możemy wybierać w morzu struktur, kolorów i efektów wykończenia. Na co się zdecydować?

Beton architektoniczny coraz częściej znajduje swoje zastosowanie jako pokrycie ścian wewnątrz mieszkania. Modny materiał można spotkać już w kuchni, półotwartej lub całkowicie wyeksponowanej, oddzielonej od części salonowej jedynie przy pomocy wysypy kuchennej. Kuchnia w ostatnim czasie przestała być traktowana jako dodatkowe pomieszczenie, które najchętniej ukrylibyśmy przed gośćmi, a stała się pełnoprawną częścią strefy dziennej, dlatego bardzo ważne jest, aby jej projekt spełniał kryteria zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. – Płyty z betonu architektonicznego w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie, coraz częściej stosowane przez architektów i naszych klientów. Beton ma również wiele praktycznych zalet – odpowiednio zaimpregnowany jest bardzo odporny na wilgoć oraz tłuszcz, co oznacza łatwość w utrzymaniu czystej powierzchni ściany w kuchni stale narażonej na zabrudzenia – mówi Aleksandra Skwira, projektant z firmy Jadar.

 Do niedawna betonowa powierzchnia była równoznaczna z niewykończoną. Teraz, kiedy surowość jest poszukiwanym efektem minimalistycznej estetyki, przypominającymi go materiałami wykończeniowymi pokrywamy całe podłogi i ściany. Jeśli beton uważa się za zbyt surowy, można zdecydować się na płytki go imitujące. Chłodny charakter płytek położonych w salonie, kuchni, czy w holu łatwo ocieplić drewnianymi, lub imitującymi drewno akcentami w postaci mebli, szafek, czy dekoracji. Dla pokazania głębi koloru, można je skontrastować z pastelami: pudrowym różem, miętowym, czy cytrynowym. Takie zestawienia kolorów ścian sprawią, że wystrój będzie ciepły, przytulny, wesoły. Natomiast jeśli szare ściany połączymy z bielą, beżem, brązem sprawimy, że aranżacja wnętrza nabierze elegancji i klasy.

Kolejną opcją jest użycie masy dekoracyjnej z efektem betonu. Masa jest produkowana na bazie najwyższej jakości żywicy akrylowej oraz drobno mielonych wypełniaczy mineralnych. Nadaje się do dekoracji ścian wewnątrz pomieszczeń (także tych o czasowo podwyższonej wilgotności powietrza jak łazienka, czy kuchnia). Można ją nakładać na różnego rodzaju podłoża m.in. tynk cementowany, tynk cementowo-wapienny, gips, czy płyty kartonowo-gipsowe. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, przy aplikacji masy można użyć pacy stalowej, pacy weneckiej i wałka dla uzyskania charakterystycznej struktury. Aby stworzyć powłokę o zwiększonej odporności na ścieranie wytynkowaną ścianę można dodatkowo pokryć farbą lazurującą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także