×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Funkcjonalna zabudowa meblowa. Wybieramy meble do kuchni

Funkcjonalna zabudowa meblowa. Wybieramy meble do kuchni

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 01 gru 2019 10:56
Zaktualizowano: 13 gru 2019 13:38

Czy to rodzinne śniadanie, spontaniczna wizyta czy kolacja przy świecach – w kuchni zawsze coś się dzieje. Funkcjonalnie umeblowana sprosta wszystkim codziennym wyzwaniom.

Współczesna kuchnia to miejsce, w którym wiele się dzieje. Tu odbywają się codzienne prace, wspólne posiłki, a nawet spotkania w gronie bliskich i znajomych. Otwarta na salon nabiera przy tym reprezentacyjnego charakteru. Dlatego do kuchni wymagamy coraz więcej. Ta wielozadaniowość wymusza bowiem nie tylko estetyczny wygląd zabudowy meblowej, ale też jej wysoką funkcjonalność. Tej ostatniej od lat strzeże zasada trójkąta roboczego, Ta złota zasada zaleca umieścić trzy podstawowe i najważniejsze sprzęty kuchenne czyli: lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę w układzie trójkąta, tak by zachować wygodne odległości miedzy nimi. Organizuje też ona poszczególne strefy kuchenne. Wyróżniamy ich pięć: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Ich ułożenie względem siebie przesądza o typie zabudowy meblowej w kuchni. I tak mamy zabudowę jednorzędową, dwurzędową, z wyspą oraz poprowadzone na kształt liter L, U i G. I choć modele te w zasadzie pozostają nie zmienione, coraz częściej decydujemy się na ich wariacje, a co za tym idzie przełamanie zwartej koncepcji zabudowy meblowe.

Nowoczesna kuchnia to już nie tyle ciąg szafek, co pojedyncze elementy czy ich zespoły tworzące poszczególne strefy. Najlepszym tego przykładem jest kompozycja kuchenna oparta na systemie wysokich szaf uzupełnionych dużą, przestronną wyspą, na której zogniskowana jest cała strefa przygotowywania posiłków. Takie zmiany niejako wymusiła koncepcja kuchni jako pomieszczenia otwartego. Z jednej strony dało to możliwość bardziej ergonomicznego zagospodarowania dostępnej przestrzeni, m.in. zaadaptowanie na część kuchenną przestrzeni wspólnej (koncepcja wyspy czy półwyspu). Z drugiej – potrzebę nowego podejścia do funkcjonalności samej zabudowy i jej aspektów estetycznych. Kuchnia stała się przestrzenią o reprezentacyjnym charakterze, pełniącą jednak te same, robocze funkcje. Należało je jednak starannie ukryć, zapewniając przy tym swobodny dostęp do każdej z nich. Zadanie to wypełniły systemy carg, szuflad oraz akcesoriów meblowych, które każdego dnia zapewniają nam komfort wykonywania codziennych prac. Ukryte pod efektownymi frontami przesądzają o ergonomicznym charakterze naszej zabudowy meblowej.

 

Komentarze

Zaloguj się