REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Blat w kuchni: jak wybrać?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 25 lut 2017 09:05
Blat w kuchni: jak wybrać?
W kuchni zastosowano blaty laminowane imitujące ciemny beton. To nowoczesny akcent w urządzonej w klasycznym stylu przestrzeni. Projekt Małgorzata Goś, Agata Balicka. Fot. Bartosz Jarosz.
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?
Blat w kuchni: jak wybrać?

Codziennie z niego korzystamy, więc musi być praktyczny i funkcjonalny. Od blatów kuchennych wymagamy jednak nie tylko trwałości, ale chcemy też, by były niczym modny dodatek do ubioru, który nada kuchni szyku i efektu "wow"!

REKLAMA

Nawet optymalnie opracowany projekt wnętrza z wymarzoną zabudową mebli nie zachwyci efektem końcowym bez odpowiednio dopasowanych blatów. To one są przysłowiową „kropką nad i” każdej kuchni. Blat kuchenny to duża płaszczyzna, która przyciąga uwagę i obok wzoru frontów ma decydujący wpływ na efekt końcowy całej aranżacji. Odpowiedni blat może dodatkowo podkreślić stylistykę kuchni lub wprowadzić wyrazisty akcent, który ją ożywi.

Wybierz materiał
Blat kuchenny jest elementem nie tylko mocno wyeksponowanym, ale również narażonym na zaplamienia, zarysowania, działanie wysokich temperatur czy wody. Zarówno ten pokryty laminatem, z naturalnego drewna, kamienia czy kompozytów ma swoje zalety i wady. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny powoduje jednak, że najchętniej sięgamy po blaty laminowane.
Są one trwałe i odporne na uszkodzenia, o które nie trudno w kuchni podczas przyrządzania posiłków. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny – są dużo tańsze i znacznie lżejsze niż te z drewna, kamienne czy z kompozytów. Ich atutem jest również łatwość utrzymania czystości; niektóre mają nawet specjalne powłoki antyalergiczne. I co najważniejsze – nowe technologie pozwalają, by ich wzór doskonale imitował kamień czy beton, a to pozwala na wprowadzenie ciekawych rozwiązań wzorniczych w kuchni.

Dopasowany do frontów czy kontrastowy?
Blat z rysunkiem drewna czy kamieni szlachetnych na pewno podkreśli piękno naszej kuchni. Wybrany dekor można ograniczyć tylko do blatu lub powtórzyć na cokołach, frontach czy bokach korpusów mebli. Oczywiście pamiętając, że to zabieg, który ma akcentować a nie zdominować zabudowę.

Jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesne wnętrze z zabudową gładkich, połyskujących, jednokolorowych frontów, warto pomyśleć o tym, by właśnie poprzez kontrastowy blat dodać projektowi charakteru. Możemy do białych frontów dopasować bardzo ciemny, np. kamienny blat. W ten sposób udało się nadać projektowi bardzo nowoczesnego stylu.

Jeśli fronty mebli mają ciekawą formę czy strukturę i chcemy, by to one znajdowały się na pierwszy planie, starajmy się wybrać blat, który kolorystycznie "wtopi" się w projekt. Fronty z dekorem jasnego drewna i pięknymi wpuszczanymi uchwytami są często głównym motywem w kuchni, wtedy należy do nich dobrać również jasny, delikatny dekor blatu.

Innym zabiegiem, który pozwolił osiągnąć w tym projekcie ciekawy efekt wizualny, jest wykończenie ściany pod górnymi szafkami tym samym dekorem co blat. Nie musi on zajmować całej ściany, lecz tylko tworzyć cokół, który ją ozdabia, a jednocześnie chroni podczas pracy.

Jednocześnie pamiętajmy, że sam blat po czasie bardzo łatwo można wymienić na przykład na taki, który imituje drewno, wprowadzając ciepło i modny styl eko do wnętrza lub wybrać wzór kamieni szlachetnych, co z kolei nada kuchni elegancji.
- W zeszłym roku, wychodząc naprzeciw nowym trendom, wprowadziliśmy do naszej oferty blatów kilka przepięknych gatunków drewna i eleganckich odmian marmuru – potwierdza Alicja Gajewska z firmy KAM. – Jedną z ciekawych nowinek był marmur w odcieniu rdzawy ceramic. Nowy kolor spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów, stanowiąc interesującą alternatywę dla dominujących w kuchennych blatach marmurach w odcieniu szarości.

 Jakie blaty będą modne w tym roku?
Nadal popularne będą dekory grafitowe i szare oraz matowe, imitujące drewno a także wszelkie odmiany kamieni naturalnych. Pojawia się też zróżnicowanie w zakresie grubości blatów - od bardzo cienkich, kilkunastomilimetrowych po potężne kilkucentymetrowe płyty. Zmniejsza się też promień zaobleń, a w wielu nowych projektach ciekawie wyglądają blaty wykończone niemal pod kątem ostrym.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA