×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Białe ściany w kuchni. Jak wybrać farbę?

Białe ściany w kuchni. Jak wybrać farbę?

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 08 marz 2018 09:06
Zaktualizowano: 09 marz 2018 09:19

Kupić białą farbę – wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Tymczasem pośród dostępnych na półce produktów białe farby albo nie pokrywają dobrze ścian, albo szybko odpadają, albo co najdziwniejsze – po prostu nie są białe. Jak więc wybrać idealną białą farbę?

Biała jak śnieg
To, czy farba rzeczywiście jest śnieżnobiała zależy od tego, jak duży w farbie jest indeks białości powłoki, i jak niski jednocześnie indeks żółci. Naprawdę dobrej jakości biały barwnik z zasady jest dość kosztowny – dlatego też poszukując idealnie białej farby powinniśmy skupić się co najmniej na średniej półce cenowej.

Mocna i odporna
W przypadku farb białych szczególnie istotne jest, aby były odporne na ścieranie. Nic bowiem dziwnego, że przy tak jasnych ścianach łatwo o zabrudzenia – co za tym idzie, biel wymaga częstszego, czasem uporczywego szorowania. Jeśli nasza farba nie jest wystarczająco odporna, niestety po kilku miesiącach intensywnego użytkowania, będziemy musieli powtórzyć malowanie. Przed zakupem farby warto więc sprawdzić jej techniczne parametry. Normy odporności farby na ścieranie zwyczajowo oznacza się symbolami PN-EN 13300 lub PN 92/C-81517.

Cena nierówna cenie
Przy wyborze białej farby warto brać pod uwagę nie tylko jej cenę, ale przede wszystkim wydajność – zdarza się bowiem tak, że 10 litrów farby o większej wydajności wystarczy nam na efektywne pokrycie ścian, natomiast dwa razy więcej farby o znacznie mniejszej wydajności – nie pokryje skutecznie nawet połowy tej powierzchni. Pamiętajmy też, że farba zyska na wydajności, jeśli użyjemy jej na odpowiednio przygotowanej powierzchni – powinna być sucha, odpylona, pozbawiona zabrudzeń i pokryta farbą podkładową.

Farba dla zdrowia
To bardzo ważne, aby nasza biała farba miała takie parametry, który sprawią, że nie będziemy musieli martwić się o swoje zdrowie i przebywać w toksycznym otoczeniu. Dlatego wybierajmy farbę ekologiczną, odporną na grzyby i pleśń. Jeśli dodatkowo farba ma specjalistyczne właściwości, jak np. termointeligencja, to właściwie wybraliśmy produkt idealny. Taką właściwością cechuję się np. farba ◦CIQ od Polifarb Kalisz, która dostosowuje się do temperatury na zewnątrz domu – latem sprawia więc, że nasz pokój jest przyjemnie chłodny, a zimą z kolei – cieplejszy, niż inne pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ ◦CIQ zawiera w sobie struktury mikrosfer, które tworzą na pomalowanej powierzchni termoizolacyjną i energooszczędną powłokę.

Problem aż po sufit
Każdy, kto stanął przez zadaniem malowania sufitu, wie, że w tym przypadku wybór farby jest szczególnie istotny – musimy znaleźć produkt znacznie gęstszy, niż ten, którego użyjemy do malowania ścian. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że farba nie będzie kapała ani z pędzla, ani w efekcie z sufitu. Kolejny ważny parametr to dobre krycie – na suficie najłatwiej zauważyć wszelkie przebarwienia czy nierówności, dlatego prześwitująca farba nie zda egzaminu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także