REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

10 pomysłów na małą kuchnię

  • Autor: Urszula Tatur
  • 28 lut 2017 07:26
10 pomysłów na małą kuchnię
Kuchnia w tym niewielkim, bo 50-metrowym mieszkaniu stanowi część otwartej strefy dziennej; wraz z jadalnią i częścią wypoczynkową tworzy integralną pod względem stylu i kolorystyki całość. Jest funkcjonalna i zachowuje powściągliwy wygląd, dzięki czemu nie odbiera strefie wypoczynkowej jej reprezentacyjnego charakteru. Projekt Ola Kołodziej, Ula Szmyt. Fot. Bartosz Jarosz.
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię
10 pomysłów na małą kuchnię

Aranżacja niewielkiej kuchni to często problematyczne zadanie. Niełatwo jest zaplanować dostępną przestrzeń tak, by pomieszczenie było funkcjonalne i przyjazne dla domowników.

REKLAMA

Kuchnia jest postrzegana jako serce domu – przygotowuje się w niej posiłki i toczy dyskusje w rodzinnym gronie. Pomieszczenie to musi również pomieścić artykuły spożywcze, sprzęty i różnego rodzaju akcesoria. Niestety nie zawsze do dyspozycji jest duża przestrzeń z wieloma pojemnymi szafkami i skrytkami. Na szczęście kuchnia o małym metrażu też może być funkcjonalna! Podpowiadamy więc, jak zaaranżować niewielką kuchnię, by okazała się jednocześnie praktyczna i stylowa.

Niezależnie od tego, czy mała kuchnia jest otwarta na salon, czy też stanowi wyodrębnione, zamknięte pomieszczenie – warto urządzić ją w taki sposób, by z jednej strony jak najpełniej wykorzystać dostępną przestrzeń, z drugiej – optycznie ją powiększyć.

Metraż to nie wszystko – sposoby na wizualne powiększenie kuchni

Postaw na jasne barwy i lekkie materiały – pastelowe farby do ścian, meble o białych lub przeszklonych frontach, ażurowe wykończenia. Optycznie powiększy to kuchnię i sprawi, że aranżacja nabierze subtelności. Zrezygnuj również z ciemnych, ciężkich zasłon i zamiast nich wybierz delikatne zazdrostki (np. zazdrostki Sue lub Patty dostępne w Dekoria.pl) lub jasne rolety rzymskie. Osłonią wnętrze przed wzrokiem sąsiadów i intensywnymi promieniami słońca, a jednocześnie nie przytłoczą wizualnie pomieszczenia.

Organizacja przestrzeni na medal

W małej kuchni bardzo duże znaczenie ma także rozlokowanie sprzętów oraz wybór rozwiązań, które nie zabierają dużo miejsca. Doskonale sprawdzą się więc szafki z przesuwnymi drzwiami czy obrotowymi lub wysuwanymi półkami. Dzięki nim zagospodarujesz całą dostępną przestrzeń – także tę w trudno dostępnych zakamarkach.

Na zwiększenie funkcjonalności kuchennej aranżacji wpływa również wydzielenie stref:

• przechowywania (lodówka i szafki),
• zmywania (zmywarka i zlewozmywak),
• gotowania (piekarnik, płyta grzewcza i okap),
• przygotowywania posiłków (stół lub blat).

Należy zaplanować je tak, by swobodnie przechodzić do kolejnych etapów kuchennych prac.

Warto ograniczyć liczbę przedmiotów rozłożonych na blacie. Pomagają w tym różnego rodzaju kosze, pudełka, pojemniki i organizery, dzięki którym uporządkujesz przestrzeń i zyskasz kolejne miejsce do przechowywania. Możesz schować do nich zapiski z przepisami kulinarnymi, drobne słodkości, a nawet przyprawy czy niewielkie kuchenne gadżety, takie jak otwieracz do puszek, korkociąg bądź obieraczka do warzyw.

Interesującym rozwiązaniem są także wieszaki na kuchenne akcesoria (chociażby wieszak sufitowy od Dekoria.pl), przytwierdzane do ścian lub sufitu. Zapewnią łatwy dostęp do często używanych przedmiotów (garnków, łyżek, chochli), a jednocześnie pozwolą na praktyczne wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni – nad blatem, zlewozmywakiem lub stołem.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA