REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

10 pomysłów na blat do kuchni

  • Autor: Urszula Tatur
  • 11 lip 2017 09:14
10 pomysłów na blat do kuchni
Projekt Przemysław Kuśmierek. Fot. Bartosz Jarosz.
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni
10 pomysłów na blat do kuchni

Codziennie z niego korzystamy, więc musi być praktyczny i funkcjonalny. Od blatów kuchennych wymagamy jednak nie tylko trwałości, ale chcemy też, by były niczym modny dodatek do ubioru, który nada kuchni szyku i efektu "wow"!

REKLAMA

Nawet optymalnie opracowany projekt wnętrza z wymarzoną zabudową mebli nie zachwyci efektem końcowym bez odpowiednio dopasowanych blatów. To one są przysłowiową „kropką nad i” każdej kuchni. Blat kuchenny to duża płaszczyzna, która przyciąga uwagę i obok wzoru frontów ma decydujący wpływ na efekt końcowy całej aranżacji. Odpowiedni blat może dodatkowo podkreślić stylistykę kuchni lub wprowadzić wyrazisty akcent, który ją ożywi.

Wybierz materiał
Blat kuchenny jest elementem nie tylko mocno wyeksponowanym, ale również narażonym na zaplamienia, zarysowania, działanie wysokich temperatur czy wody. Zarówno ten pokryty laminatem, z naturalnego drewna, kamienia czy kompozytów ma swoje zalety i wady. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny powoduje jednak, że najchętniej sięgamy po blaty laminowane.
Są one trwałe i odporne na uszkodzenia, o które nie trudno w kuchni podczas przyrządzania posiłków. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny – są dużo tańsze i znacznie lżejsze niż te z drewna, kamienne czy z kompozytów. Ich atutem jest również łatwość utrzymania czystości; niektóre mają nawet specjalne powłoki antyalergiczne. I co najważniejsze – nowe technologie pozwalają, by ich wzór doskonale imitował kamień czy beton, a to pozwala na wprowadzenie ciekawych rozwiązań wzorniczych w kuchni.

Dopasowany do frontów czy kontrastowy?
Blat z rysunkiem drewna czy kamieni szlachetnych na pewno podkreśli piękno naszej kuchni. Wybrany dekor można ograniczyć tylko do blatu lub powtórzyć na cokołach, frontach czy bokach korpusów mebli. Oczywiście pamiętając, że to zabieg, który ma akcentować a nie zdominować zabudowę. Jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesne wnętrze z zabudową gładkich, połyskujących, jednokolorowych frontów, warto pomyśleć o tym, by właśnie poprzez kontrastowy blat dodać projektowi charakteru. Jeśli fronty mebli mają ciekawą formę czy strukturę i chcemy, by to one znajdowały się na pierwszy planie, starajmy się wybrać blat, który kolorystycznie "wtopi" się w projekt. Innym zabiegiem, który pozwolił osiągnąć w tym projekcie ciekawy efekt wizualny, jest wykończenie ściany pod górnymi szafkami tym samym dekorem co blat.

Jakie blaty będą modne w tym roku?
- Nadal popularne będą dekory grafitowe i szare oraz matowe, drewniane a także wszelkie odmiany kamieni naturalnych – zdradza Sylwia Mikutel-Kowalska, projektantka mebli kuchennych w Spółce Meblowej KAM.  – Pojawia się też zróżnicowanie w zakresie grubości blatów - od bardzo cienkich, kilkunastomilimetrowych po potężne kilkucentymetrowe płyty. Zmniejsza się też promień zaobleń, a w wielu nowych projektach ciekawie wyglądają blaty wykończone niemal pod kątem ostrym.

 
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA