×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zmywanie na wyspie lub półwyspie

Zmywanie na wyspie lub półwyspie

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 06 wrz 2016 18:00

Strefa zmywania zlokalizowana na kuchennej wyspie lub półwyspie to rozwiązanie nie tylko modne, ale też praktyczne. Aby ta część kuchni była wygodna, warto pamiętać o wyborze odpowiedniego modelu oraz właściwego sposobu montażu zlewozmywaka.

Coraz częściej w nowoczesnych kuchniach zlewozmywak pełni jedynie funkcję pomocniczą – zasadnicze mycie naczyń odbywa się w zmywarce, pod kranem natomiast można umyć owoce i warzywa, napełnić wodą wysokie naczynia czy opłukać szklanki. Kiedy w kuchni znajduje się wyspa lub półwysep, większość sprzętów, np. płytę grzejną, okap i zlewozmywak, warto mieć zamontowane w jednym miejscu, tak by łatwiej było myć, kroić i przygotowywać ulubione potrawy. Zaletą takiej zabudowy jest nie tylko rozmieszczenie urządzeń i szafek w jednym miejscu, ale również fakt, że można mieć do niej dostęp z każdej strony i siadać do szybkich posiłków lub wspólnej kawy.
Montując zlewozmywak na wyspie lub półwyspie trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. W bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka warto mieć zamontowaną zmywarkę – aby można było szybko i łatwo włożyć do niej wstępnie opłukane brudne naczynia. Co ważne, w takim przypadku da się korzystać z tego samego odpływu oraz podłączenia wody. Montując zlewozmywak na wyspie lub półwyspie, warto też wybrać model podblatowy z uwagi na jego elegancki wygląd i łatwość w utrzymaniu w czystości.
Jeśli w kuchni jest zmywarka, w blacie wystarczy zamontować zlewozmywak jednokomorowy, który z powodzeniem spełni swoje podstawowe funkcje, a jednocześnie zapewni oszczędność miejsca. Do wyboru jest kilka modnych kształtów – zazwyczaj jednak w modnych kuchniach z wyspą można spotkać zlewozmywaki prostokątne i kwadratowe.
Wyspa czy półwysep? Przed podjęciem decyzji trzeba się upewnić, czy możliwe jest wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Na wyspie - ile w przypadku tradycyjnej zabudowy kuchennej, w której szafki zamontowane są wzdłuż ścian, łatwo jest podłączyć instalację wodną, o tyle w przypadku wyspy bywa już nieco trudniej. Instalacje wodno-kanalizacyjną należy poprowadzić pod podłogą, co nieraz oznacza także konieczność wymiany okładzin podłogi.
Na półwyspie - montaż instalacji jest łatwiejszy w przypadku półwyspu, który posiada niemal takie same zalety co wyspa. Sprawdza się w mniejszych kuchniach, jednocześnie oferując komfortowe miejsce do pracy, przechowywania i gotowania. Doprowadzenie instalacji do półwyspu jest łatwiejsze – da się je bowiem przeprowadzić z najbliższej ściany, rury mogą być ukryte w szafkach, dzięki czemu nie trzeba skuwać podłogi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także