REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wysoka jakość okien a komfort przestrzeni użytkowej

  • Autor: Urszula Tatur
  • 17 lis 2016 09:00
Wysoka jakość okien a komfort przestrzeni użytkowej
Urzędowski
Wysoka jakość okien a komfort przestrzeni użytkowej
Wysoka jakość okien a komfort przestrzeni użytkowej

Naturalne światło jest jednym z najistotniejszych kreatorów przestrzeni w pomieszczeniach. Już w starożytności, ludzie cenili sobie jego odpowiednie rozplanowanie – m.in. Grecy oraz Chińczycy wznosili budowle w kierunku południowym, aby zapewnić sobie optymalny dostęp do odpowiedniego nasłonecznienia. Choć od tego czasu minęło wiele lat, współcześnie też robimy wszystko, aby w naszych domach było jasno, ciepło i przyjemnie.

REKLAMA

Naturalne światło
Światło odgrywa bardzo ważną rolę w przestrzeniach, w których przebywamy. Warto zatem jeszcze na etapie projektowania budynku pomyśleć o racjonalnym rozmieszczeniu okien. Większość z nich powinna znajdować się na ścianach najbardziej nasłonecznionych – właśnie tak zaplanowana stolarka otworowa pozwala cieszyć się naturalnym światłem dłużej, a co za tym idzie, takie rozwiązanie cechuje się dużą energooszczędnością. Projektując ją należy zwrócić uwagę także na przeznaczenie pomieszczeń. Oczywiste jest, że w łazience światło słoneczne nie jest tak potrzebne jak w salonie czy sypialni. W przeszkleniach o naprawdę dużych gabarytach, najlepiej sprawdzają się okucia Power Hinge, które idealnie przytrzymują cięższe konstrukcje. Większe okna imponująco prezentują się w przestronnym pokoju, lepiej jednak unikać ich w małych wnętrzach. Mocne światło może zdominować całą przestrzeń, a odbite od ścian sprawi, że wnętrze będzie wydawało się mniejsze, niż w rzeczywistości.
Drewno – doskonałym izolatorem
Stolarka okienna to jeden z najistotniejszych aspektów efektywności energetycznej domu. Wynika to z faktu, iż w standardowych budynkach ucieczka ciepła przez okna waha się w przedziale od 20 do 25 % całkowitej ilości jego utraty. Lepszej jakości przeszklenia pozawalają na mniejszą jego stratę, co znacząco poprawia komfort życia. Przede wszystkim należy wspomnieć, że stolarka drewniana jest dużo bardziej wydajna niż plastikowa, pod względem izolacji cieplnej. Warto zwracać uwagę szczególnie na współczynnik infiltracji powietrza (informuje o szczelności okien) oraz na współczynnik przenikania ciepła przez zamknięte okno (U). Przykładowo marka Urzędowski, przy wyborze okien drewnianych proponuje pakiety – Galux, 3 szybowy o umiarkowanym profilu zaokrągleń krawędzi i grubości 88 mm oraz Lexo – 2 szybowy, różniący się od poprzedniego grubością profilu (68 mm). W tych opcjach poszczególne tafle szkła oddziela się od siebie odpowiednią ramką dystansową, a przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym. Marka Urzędowski daje możliwość zastosowania technologii „ciepłej ramki” Swisspacer Advance lub Swisspacer Ultimate, która eliminuje przedostawanie się gazów izolacyjnych na zewnątrz oraz pary wodnej do wewnątrz szyby zespolonej, co gwarantuje wysoką wydajność cieplną. Dodatkowo odpowiednio dobrane pakiety szybowe cechuje duże wchłanianie i osłabienie energii dźwięku, działając, jako bariera dla szkodliwych odgłosów. Aby uzyskać jeszcze większą ochronę przed hałasem warto więc wybrać szybę dźwiękochłonną.


Poczucie bezpieczeństwa
Kolejną cechą stolarki otworowej, poprawiającą komfort życia jest bezpieczeństwo. O jego dużym znaczeniu, świadczy fakt iż większość włamań odbywa się właśnie przez okna. Najczęstszy sposób to wybicie szyby lub wypchnięcie skrzydła, dlatego – ważne jest, abyśmy wybierali odpowiednie zabezpieczenia np. system antywyważeniowy, o który wzbogacone są okucia. Dodatkowe wyposażenie to kontaktrony, które w podłączeniu z instalacją alarmową po otworzeniu spowodują impuls do systemu, a sygnał o włamaniu natychmiast zostanie wysłany do firmy ochraniającej dom lub uruchomi syrenę. Dużym plusem Marki Urzędowski jest to, że ma też w swoim asortymencie okna baby Safe, które można bez problemu uchylić i zamknąć, ale otworzyć dopiero po przekręceniu kluczyka w klamce. Większe bezpieczeństwo dzieci przy użytkowaniu tych okien zapewnia dodatkowa folia, która chroni przed skaleczeniem poprzez utrzymanie szyby w ramie – nawet jeśli zostanie rozbita.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA