×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Styl marynistyczny, czyli ponadczasowe połączenie granatu i bieli

Styl marynistyczny, czyli ponadczasowe połączenie granatu i bieli

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 04 lip 2017 20:36
Zaktualizowano: 04 lip 2017 20:39

Elementy stylu marynistycznego często instynktownie nasuwają nam się same, gdy chcemy zaaranżować mieszkanie w nadmorskim klimacie. Łatwo je wprowadzić – wystarczy odpowiednia kompozycja kolorystyczna i kilka dodatków, aby ze zwykłego wnętrza stworzyć prawdziwie wakacyjną przestrzeń. Jeśli dodatkowo dodamy stylowe angielskie meble, możemy mieć pewność, że poza lekkością zagwarantujemy naszemu wnętrzu powiew elegancji i nieprzemijającej klasyki. Zobacz, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze stylu marynistycznego do wnętrza.

Styl marynistyczny idealnie sprawdzi się w salonie, sypialni, pokoju dziecka, kuchni czy w łazience. Jednak całe mieszkanie w marynarskiej stylistyce może sprawiać wrażenie pretensjonalnego, dlatego najlepiej skupić się na jednym, maksymalnie dwóch pomieszczeniach. Dekoria.pl podpowiada, czym charakteryzuje się styl marynistyczny i na co położyć nacisk przy aranżowaniu wnętrza według tego stylu.

Kolorystyka w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny, jako jeden z nielicznych stylów w aranżacji wnętrz, charakteryzuje się określonymi kolorami. Co ciekawe, za pomocą samej tylko kolorystyki jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze w nadmorskim klimacie. Jakie to kolory?

• Cała paleta niebieskiego – od granatu po błękit.
• Biały jako baza całej aranżacji.
• Jasnobrązowy, beżowy, żółty, czyli odcienie piasku.
• Czerwony jako mocniejszy akcent w dodatkach.
Meble w stylu angielskim dodadzą elegancji we wnętrzu

We wnętrzach marynistycznych często można znaleźć meble w stylu angielskim. Komody, stoły, regały czy szafki w stylu angielskim kojarzą się z klasą, elegancką formą i najwyższej jakości materiałami. Meble te najczęściej wykonuje się z drewna, przez co wydają się ciężkie i solidne. Dzięki białej kolorystyce idealnie komponują się z tkaninami i dodatkami w odcieniach granatu, niebieskiego czy czerwonego. Stylizacja marynistyczna połączona z meblami w wersji angielskiej nada pomieszczeniu szyku i elegancji.

 Dodatki stworzą całą nadmorską stylizację

Styl marynistyczny, poza konkretnymi kolorami i bielonymi meblami, w dużej mierze opiera się na dodatkach inspirowanych nadmorskim życiem. Do wyboru są ozdoby w kształcie statków, muszli, kompasów i innych składowych wyposażenia łodzi. Jednak jest kilka podstawowych elementów, które tworzą styl marynistyczny i nierozerwalnie się z nim kojarzą. Tymi elementami są:

• Biało-granatowy wzór. Do stylu marynistycznego pasują nie tylko pasy, ale również krata, o ile będzie ona zachowana w odpowiedniej kolorystyce.

• Naturalne tkaniny. Głównie bawełna i len, ale np. na zasłonach lub firanach sprawdzą się również zwiewne materiały. Kluczowe są również kolory i wzory. Przy wyborze materiałów warto zwrócić uwagę na oba aspekty – ciekawe propozycje można znaleźć w ofercie Dekoria np. w tkaninach z kolekcji Quadro.

• Skrzynie są również ciekawym rozwiązaniem do wnętrz w stylu marine. Drewniane i stylizowane na lekko zniszczone będą świetnym nawiązaniem do morskich historii.
• Lampiony
• Liny

O czym należy pamiętać, gdy wprowadzamy styl marynistyczny do naszego domu:

1. Odpowiednia proporcja kolorów. Bazowymi odcieniami są biały i granatowy. To one powinny być najważniejszymi barwami we wnętrzu. Pozostałe, tj. żółty, beżowy, czerwony czy czarny, to jedynie dopełnienia.

2. Nie tylko granatowy, ale i cała paleta niebieskiego. W pomieszczeniu marine sprawdzi się również turkusowy, błękitny czy nawet rozmyty niebieski.

3. Nie należy przesadzać z morskimi dekoracjami. Lepiej wybrać maksymalnie trzy dodatki np. dużą muszlę, figurkę starego statku czy kotwicę na ścianę.

4. Największy efekt dają tkaniny. Dodanie do wnętrza niebieskich zasłon, nowych pokrowców na sofie i fotelach czy choćby poduszek w granatowo-białe pasy lub z nadrukiem morskich motywów zrobi diametralną różnicę.

5. Styl marynistyczny łatwo zamienić na inny. Gdy morskie akcenty zaczną nas już nudzić, zmiana stylu nie będzie problematyczna.

Cztery kolory, masywne i bielone meble, nadmorskie dodatki – to trzy główne elementy, które tworzą styl marynistyczny. Jednak ich połączenie i rozmieszczenie we wnętrzu zależy od naszej inwencji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także