×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Remont kuchni. 10 pomysłów na 10 metrów

Remont kuchni. 10 pomysłów na 10 metrów

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 18 cze 2015 13:22
Zaktualizowano: 19 cze 2015 12:01

Lato to idealny czas na robienie remontów. Zobaczcie 10 propozycji wystroju kuchni o powierzchni 10 metrów kwadratowych.

Urządzanie nowego mieszkania lub remont istniejącego to doskonała okazja, aby zrealizować swoje marzenia o nowoczesnej, reprezentacyjnej, a przy tym funkcjonalnej kuchni. Chociaż zwykle koncentrujemy się na wybieraniu kolorów i dekorów frontów, materiału na blat roboczy oraz koloru ścian, warto zmienić nieco podejście i rozpocząć od rozplanowania przestrzeni.

Aby mieć pewność, że nasza przestrzeń kuchenna będzie wygodna, warto zacząć planowanie od określenia własnych potrzeb: ile potrzebujemy przestrzeni użytkowej oraz miejsca na wyposażenie poszczególnych stref, na jakich i ilu poziomach chcemy rozmieścić przechowywane produkty i sprzęty, a także na jakiej wysokości chcemy zabudować sprzęty AGD. Taka lista oczekiwań to dobry punk wyjścia do dalszego planowania kształtu zabudowy kuchennej.

Bez względu na wielkość i kształt pomieszczenia w projekcie zawsze musimy uwzględnić pięć stref roboczych, relacje między nimi (tzw. trójkąt pracy) oraz kierunek ich uporządkowania. Od lewej: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania/pieczenia – dla osoby praworęcznej lub od prawej – dla osoby leworęcznej (w takiej samej kolejności).

W zależności od wielkości pomieszczenia oraz charakteru (kuchnia otwarta lub zamknięta) mamy do wyboru jedną z kilku form kuchennej zabudowy. Możemy zaplanować kuchnię w kształcie liter U, G, L, zabudowę jedno- lub dwurzędową albo kuchnię z wyspą.

Kuchnia U to dobre rozwiązanie do pomieszczenia zamkniętego z dużą strefą przygotowywania przy jednej ścianie oraz strefą zapasów tuż przy wejściu: łatwe i szybkie wykładanie zakupów. Kuchnia G idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach zamknietych. Jej  atuty to więcej miejsca w strefie zapasów, duża powierzchnia blatu roboczego oraz miejsce na środku, w którym można ustawić stół jadalniany. Z kolei kuchnia L gwarantuje klasyczny trójkąt pracy. To uniwersalne rozwiązanie zarówno do wnętrza otwartego, jak i zamkniętego. Daje duże możliwości do dalszej aranżacji przestrzeni, np. połączenia kuchni z jadalnią.

Kształt zabudowy należy przede wszystkim dostosować do kształtu i wielkości pomieszczenia. W bardzo wąskiej kuchni niemożliwe jest umieszczenie dwóch równoległych ciągów szafek, ani wyspy pośrodku, w kuchni otwartej z kolei niewskazane byłoby umieszczanie szafek na więcej niż dwóch sąsiadujących ścianach. Poza tym forma kuchni powinna być dopasowana do naszych przyzwyczajeń, stylu życia, wzrostu użytkowników, słowem – powinna być wygodna.

Tekst: Anna Usakiewicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także