×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pomysłowe rozwiązania do małej kuchni

Pomysłowe rozwiązania do małej kuchni

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 07 cze 2017 09:38
Zaktualizowano: 07 cze 2017 09:42

Z jednej strony przytulna, gdzie zawsze można mieć wszystko na wyciągniecie ręki, z drugiej strony ograniczona niewielką powierzchnią. Jak urządzić funkcjonalnie małą powierzchnię, aby kuchnia była przyjazna i ergonomiczna?

Organizowanie miejsca w kuchni o małej powierzchni oznacza takie zagospodarowanie przestrzeni, aby wszystko było uporządkowane i znajdowało się w zasięgu ręki. Umożliwiają to niestandardowe, ale funkcjonalne rozwiązania.

Większa powierzchnia
Z oferty PEKA idealnie nadają się do tego mechanizmy podblatowe, które sprytnie ukryte w szafkach pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, ułatwiają przygotowywanie posiłków i zapewniają miejsce do ich spożywania. Mechanizmy zostały tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej przestrzeni. Wysuwamy je z szafki tylko wtedy, gdy są potrzebne.
Przykładem takiego rozwiązania, idealnego do małej kuchni, jest mechanizm blatu TOP FLEX, który może zwiększyć powierzchnię roboczą nawet do 90 cm. Kolejny system, służący do przechowywania drobnego sprzętu AGD, świetnie sprawdza się np. jako mechanizm blatu krajalnicy, który umożliwia wysunięcie sprzętu do wysokości blatu roboczego. Podobne rozwiązanie ułatwia korzystanie z miksera, jak i schowanie go, kiedy nie jest już potrzebny.
Kolejnym ergonomicznym rozwiązaniem do małej kuchni z oferty PEKA są systemy relingowe LINERO, w których miejsce znajdą drobne akcesoria kuchenne, a nawet tablet. Uporządkowane drobiazgi zawieszone w jednolitej linii nie tylko zapewnią ergonomię w kuchni, ale również mogą być jej ozdobą.

Pakowne szafki
W małej kuchni nie należy przesadzać z nadmierną aranżacją mebli, tutaj maksyma „im mniej, tym lepiej” sprawdza się w największym stopniu, nie tylko ze względów estetycznych. Niewielka powierzchnia wymusza oszczędność w projektowaniu. Usuwanie zbędnych elementów jest konieczne przede wszystkim po to, aby wygospodarować jak największą powierzchnię roboczą. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wysokiej zabudowy. W tym wypadku świetnie się sprawdzają systemy takie jak: Dispensa, Convoy Centro czy Convoy Lavido. Wysokie i bardzo pakowne szafki pomieszczą sporą ilość produktów, które można łatwo uporządkować i mieć do nich zawsze szybki dostęp. Praktycznym rozwiązaniem jest również umieszczenie dużych urządzeń AGD w wysokim słupku – tego rodzaju rozwiązanie jest zarówno praktyczne, pozwalając na oszczędność miejsca, jak i ergonomiczne, ułatwia bowiem obsługę.
Doskonałym pomysłem są szafki narożne, np. systemy szafek Magic Corner czy też Le Mans, które umożliwią maksymalne wykorzystanie powierzchni w rogach nawet niewielkiego pomieszczenia.
W małej kuchni problematyczna może okazać się kwestia związana z odpadami. Rozwiązaniem może być takie zaaranżowanie szafek podblatowych, w których znajdzie się miejsce np. na kosz wstawiany do szuflady. Ze względu na ograniczoną powierzchnię kosz nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca.
Mała kuchnia jest wymagająca dla projektanta, jednak dzięki dobremu pomysłowi może okazać się nie tylko ergonomiczna, ale i piękna. Jedno jest pewne – w tym przypadku kreatywne rozwiązania są szczególnie istotne, muszą bowiem na niedużej przestrzeni zapewnić wszystkie funkcje dużego pomieszczenia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także