×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Oświetlenie LED w kuchni - fakty i mity

Oświetlenie LED w kuchni - fakty i mity

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 16 maj 2016 20:00

Tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa. Powodem tej generacyjnej zmiany stała się technologia LED, która całkowicie zrewolucjonizowała podejście do oświetlenia. Kusi nie tylko swoją żywotnością, ale także wpisuje się w najnowsze trendy ekologiczne oraz designerskie. Oświetlenie typu LED łączy estetykę form z oszczędnością, i coraz śmielej wkracza do naszych domów.

W trosce o środowisko
Oświetlenie ledowe jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla środowiska. Przeciętny czas pracy jednej diody pozwala na jej eksploatację przez 5-7 lat (ok. 50000 godzin), dzięki czemu ograniczamy ilość odpadów. Co więcej, w przeciwieństwie do świetlówek, diody nie zawierają trujących i szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak rtęć czy metale ciężkie. Technologia LED przyczynia się także do redukcji produkcji gazów cieplarnianych, zmniejszając emisję CO2.
Oświetlenie oparte na technologii LED to korzyść nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Jest zdecydowanie najwydajniejsze: zużywa do sześciu razy mniej energii niż tradycyjne żarówki i dwukrotnie mniej niż świetlówki, które tracą blisko 90% na produkcję ciepła. - Ledy są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia dostępnym obecnie na rynku. Ich sprawność wynosi aż 80-95%, podczas gdy dla tradycyjnego oświetlenia waha się ona w przedziale 5-10% - podkreśla Dariusz Pająk, ekspert działu oświetlenia w firmie Max-Fliz - W dłuższej perspektywie wybór rozwiązań opartych na technologii LED pozwala zaoszczędzić aż do 85% na zużyciu prądu.
Połączenie walorów ekologicznych i oszczędności sprawia, że moduły LED-owe zostały bezkonkurencyjnym rozwiązaniem na rynku oświetlenia.

Ciepło - zimno
Wiele osób oświetlenie LED łączy tylko z zimną barwą, tymczasem dostępna jest cała paleta barw, od zimnych do ciepłych. Barwa światła emitowanego przez LED-y wiąże się z rodzajem półprzewodnika, jaki został użyty podczas produkcji. Zastosowanie odpowiedniego materiału pozwala uzyskać dowolną barwę światła, a tym samym dostosować oświetlenie do funkcjonalności oraz nastroju jaki panuje wewnątrz pomieszczenia. Światło białe możemy podzielić na to o barwie zimnej, dziennej oraz ciepłej. Barwa zimna nadaje pomieszczeniom sterylny wygląd. Barwa ciepła jest bliska tej, jaką emitują tradycyjne żarówki. Doskonale sprawdza się w przypadku pomieszczeń, w których odpoczywamy, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać ją w sypialni bądź salonie, budując tym samym odpowiedni nastrój. Neutralną barwę światła stosujemy w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy biurowej i nauki, wspomagając tym samym koncentrację, ponieważ jest to barwa najbardziej zbliżona do światła naturalnego, tzw. „dziennego”.

Źródło światła
Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się nowe modele opraw oświetleniowych, wyposażonych w coraz bardziej oszczędne źródła światła. - Większość z nas jako głównego oświetlenia używa lamp wiszących - i takie znajdziemy w naszej ofercie. Na szczególną uwagę zasługuje marka Maxlight, wykorzystująca technologię LED, co zapewnia jej produktom wysoką wydajność i żywotność - opowiada Przemysław Filar, manager produktu w firmie Max-Fliz. - Ze względu na ciekawe, różnorodne wzornictwo oraz oszczędność w eksploatacji i możliwość doboru barwy światła, lampy Maxlight otwierają przed nami szereg nowych możliwości aranżacyjnych – przekonuje.
Jedną z ciekawszych propozycji Maxlight jest lampa Otis, dedykowana do nowoczesnych wnętrz. Połączenie trzech kwadratowych ram dających delikatnie rozproszone, białe światło w ciepłej tonacji, podkreśli charakter sypialni lub salonu. Podobnie minimalistyczne wzornictwo prezentuje model Minimal, mający formę świecącego dysku.
Poza oświetleniem ogólnym, musimy zadbać o odpowiednie doświetlenie biurek. Poszukując modelu opartego na technologii LED, warto przyjrzeć się lampom Office, dostępnym w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym oraz czerwonym. Stylowa oprawa łączy prostą konstrukcję z nowoczesnymi trendami, a obok klasycznego modelu znajdziemy również wersję Office Roud, o ciekawym, półokrągłym kształcie. Ta rodzina lamp dopełni wystrój wnętrza gabinetu lub pokoju dziennego.

LED niejedno ma imię
Oświetlenie oparte na technologii LED pozwala wykreować wiele ciekawych oraz efektownych rozwiązań. Na przykład w przypadku doświetlenia schodów, kiedy pożądane jest lekko przytłumione, dyskretne światło. – W ofercie Maxlight znajdują się modele Plano, dostępne w wersji Glass oraz Open. Przeznaczone do montażu ściennego, doskonale sprawdzą się w tej roli – zapewnia Przemysław Filar.

Równie ciekawym rozwiązaniem oświetleniowym z wykorzystaniem technologii LED jest eksponowanie konkretnych przedmiotów bądź stref na ścianie. Do oświetlenia punktowego obrazów, wnęk, luster czy półek możemy użyć kinkietu Panama wykończonego chromem lub satyną. Wśród opraw ściennych intryguje także linia Tigra – seria lamp ledowych o nietypowej, choć prostej bryle wykonanej z aluminium. Z ich wykorzystaniem z łatwością wprowadzimy do wnętrza niezwykły nastrój.

Oświetlenie do zadań specjalnych
Lista rozwiązań jest długa i ciekawa, tym bardziej, iż poprzez zastosowanie diod RGB możemy uzyskać dowolną barwę światła, nie tylko białą. Dzięki temu technologia LED stała się elementem wielu wystaw, pokazów oraz ekspozycji, dostarczając nietuzinkowych efektów świetlnych. Nie oznacza to bynajmniej, że nie jest to rozwiązanie dostępne dla naszych domów. Barwne światło uzyskane dzięki tej technologii staje się dopełnieniem wielu wnętrz, budując niepowtarzalny oraz oryginalny klimat. Diody LED pozwalają oświetlić każdą, nawet najmniejszą bądź trudnodostępną przestrzeń, umożliwiając przy tym tworzenie oryginalnych iluminacji, które staną się przysłowiową kropką nad „i”. Zwykła żarówka pozostaje zatem bez szans, nie tylko w przypadku jej niskiej wydajności i żywotności - przegrywa także z wachlarzem możliwości jakie stwarza technologia LED.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także