REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oświetlenie blatu. Jak wybrać?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 27 lip 2017 09:18
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Projekt Nowa Papiernia. Fot. Bartosz Jarosz.
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?
Oświetlenie blatu. Jak wybrać?

Kupić blat i nie pomyśleć o pasującym do niego oświetleniu? To błąd, którego nie warto popełniać. Wygląd kuchni i komfort pracy w dużej mierze zależą od tego, jakie światło dobierzemy do konkretnego blatu.

REKLAMA

Bogata oferta materiałów, z których powstają meble sprawia, że dobór pasującego do nich światła nabiera znaczenia. Blaty kuchenne mogą być kamienne lub z konglomeratu, błyszczące i matowe, bardzo ciemne lub bardzo jasne. Dlaczego warto o tym pamiętać, wybierając oprawy?

W przypadku kuchni odpowiednie oświetlenie ma zapewnić nie tylko wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim komfortowe warunki do gotowania. Uzyskamy je m.in. poprzez oprawy LED, a dokonując wyboru, należy pamiętać o kilku rzeczach.

– Niektórych może to zdziwić, ale najważniejszy jest kolor blatu. Im ciemniejszy wybierzemy, tym więcej światła będzie potrzeba do oświetlenia jego i całej kuchni. Na przykład w przypadku białych blatów potrzeba mniej światła, bo biel znakomicie je odbije – mówi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dane, które można znaleźć na opakowaniach lub katalogach oświetleniowych – warto wiedzieć, co dla nas oznaczają.

• Luksy – podane w katalogach parametry to nic innego, jak ilość światła docierająca do blatu (np. 500 luksów to optymalna wartość, którą znajdziemy w najpopularniejszych oprawach LED).
• Temperatura barwowa – ta może być ciepła lub zimna, źle dobrana doprowadzi do tego, że kolor blatu i mebli będzie się wydawał inny niż w rzeczywistości. Temperatura barwowa między 3000 a 5000 K (Kelwinów) daje światło białe. Poniżej 3000 K uzyskamy światło żółte, a powyżej 5000 K światło zimne, niebieskie.

Przykład? Biała lakierowana kuchnia, która po włączeniu źle dobranego oświetlenia zmienia kolor na żółty. Istotna jest także moc światła, która również powinna być różna w zależności od rodzaju blatu i reszty zabudowy.

– Emitowane przez diody LED światło odbija się od powierzchni blatu, dzięki czemu w jasnych kuchniach jest widniej niż w tych ciemnych, które do uzyskania podobnego efektu potrzebują światła większej mocy – mówi Maciej Wikorejczyk.

Wybieramy blaty szklane lub z kamienia? Wtedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by na blacie nie pojawiały się świecące punkty – odbite diody z punktowego oświetlenia LED. Można tego uniknąć – wystarczy zdecydować się na oprawy mleczne bez widocznych punktów LED, które bardzo dobrze rozproszą emitowane światło. Dzięki temu zyskamy na estetyce, zachowując najwyższy komfort pracy w otoczeniu blatu
i sprawiając, że w przestrzeni wokół niego będzie pracowało się lepiej.

Przykładowe oprawy LED do oświetlania blatów
Loox LED 3022/3023 i 3024/3025
• Zapewniają moc ok. 500 luksów w odległości od szafek górnych do blatu (wartości mierzone w czarnej skrzynce)
• Uniwersalne, pasują do większości blatów
• Możliwość montażu bez frezowania
• Oferują zarówno ciepłą, jak i zimną barwę światła
• Niewidoczne punkty LED

Loox LED 3028 taśmy
• Oferują moc aż ponad 1000 luksów w odległości od szafek górnych do blatu (wartości mierzone w czarnej skrzynce)
• Świetne do ciemnych blatów
• Oferują szeroki zakres temperatury światła
• Aż 1200 diod na 5 m
• Do montażu w profilu aluminiowym
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA