REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowy trend: marmur w kuchni

  • Autor: Urszula Tatur
  • 12 sie 2016 15:00
Nowy trend: marmur w kuchni
Projekt Karolina Łuczyńska. Fot. Bartosz Jarosz.
Nowy trend: marmur w kuchni
Nowy trend: marmur w kuchni
Nowy trend: marmur w kuchni
Nowy trend: marmur w kuchni
Nowy trend: marmur w kuchni

Marmur to symbol ponadczasowej prostoty, piękna i elegancji. Charakteryzuje go wysoka jakość oraz wszechstronne zastosowanie. Naturalny kamień idealnie sprawdzi się jako pokrycie ścian, podłóg czy kuchennego blatu. Dzięki jego wykorzystaniu wnętrze nabierze luksusowego, majestatycznego charakteru.

REKLAMA

Kamień z charakterem

Marmur cechuje szeroka gama faktur i kolorów: od bieli poprzez odcienie szarości, błękitu, żółci, różu, aż po głęboką czerń. To metamorficzna skała powstała z przeobrażenia wapieni, którą charakteryzuje wysoki połysk i elegancja. Surowiec doskonale współgra z industrialnymi i minimalistycznymi trendami, a także pomieszczeniami w stylu rustykalnym. Jak mówią projektanci oshi marmur, kojarzony z pałacami i zabytkowymi kamienicami, przeżywa wielki renesans i coraz częściej pojawia się we wnętrzach nowoczesnych. Rzadziej jako masywne płyty, a częściej poddany nowoczesnej obróbce, cieńszy, sprawiający wrażenie lekkiego i w połączeniu ze współczesnymi materiałami. Najpopularniejszy jest klasyczny biały z szarą żyłką jak Carrara czy Statuario, ale wracają, także te o intensywniejszych barwach i rysunkach, nawet zielone.

Surowiec o wielu zastosowaniach

Marmur niezwykle efektownie wygląda w bardzo dużych formach np. jako cały element ścienny czy wyspa kuchenna. Stosuje się go również jako pokrycie podłóg. Aby uzyskać upragniony efekt architekci i wykonawcy wykorzystują naturalny marmur lub płyty gresowe - będące już płaszczyzną, a nie płytą - dochodzące już do wymiarów 320x160 cm, barwione w masie, z nadrukiem idealnie imitującym marmur. Często jakość nadruku jest tak dobra, że co raz trudniej odróżnić takie płyty od oryginału. Coraz popularniejsze jest jego zastosowanie na frontach szafek, oraz wykonywanie z niego akcesoriów kuchennych takich jak deski, moździerze, misy, czy pojemniki na żywność.

Kamień wymagający szczególnej pielęgnacji

Chociaż podczas planowania remontu i wyboru surowców marmur jest odradzany przez wykonawców, ze względu na fakt, że nie jest tak twardy i trwały jak granit, to szerokie grono miłośników marmuru decyduje się na jego zastosowanie. Nadaje bowiem wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, którego nie zapewni żaden inny surowiec. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest odporny na powstawanie plam, matowienie, a także zarysowania. Aby był odporniejszy na kwasy i wilgoć trzeba go regularnie impregnować. Włosi twierdzą jednak, że surowiec ten pozwala utrwalić wspomnienia rodzinnych posiłków, świąt czy długich kolacji z przyjaciółmi.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA