×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mikrocząstki – wielki problem

Mikrocząstki – wielki problem

Autor: ut
Dodano: 04 lip 2019 15:45
Zaktualizowano: 04 lip 2019 19:44

Codziennie widzimy jakie ilości plastikowych opakowań lądują w naszych koszach. Wiemy o tonach plastikowych śmieci zalegających na wysypiskach i dryfujących po oceanach. Ale czy zdajmy sobie sprawę, że problemem są również cząstki plastiku o rozmiarach liczonych w nanometrach?

Niewidoczne gołym okiem drobiny plastiku występują w wodach całego świata. Żeby to zobrazować wystarczy wspomnieć, że szacunkowo w morzach i oceanach znajduje się 51 bilionów plastikowych drobin, 500 razy więcej niż gwiazd w Drodze Mlecznej. Co więcej, jak wykazują badania, mikroplastik można znaleźć w plastikowych butelkach z wodą kupowaną w sklepie. Problem jest na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła zająć się sprawą jego obecności w wodzie butelkowanej. Obecnie trwają również intensywne badania nad wpływem mikroplastiku na nasze zdrowie.

Skąd zatem bierze się mikroplastik? Jego głównym źródłem jest pranie ubrań z tkanin syntetycznych lub wykonanych z ich dodatkiem. Podczas prania bluzy z polaru (wykonana
z przetworzonego PET) do ścieków trafia nawet 250 tysięcy cząstek mikroplastiku. Innymi jego źródłami są ścierające się opony samochodowe i pył miejski.

Obecność mikroplastiku w środowisku stanowi dziś jedno z największych wyzwań dla jego ochrony. Zanim jednak problem zostanie wyeliminowany już dziś możemy wybrać baterię, której filtr skutecznie wyłapie mikrodrobiny. Pomocny w tym celu będzie model Franke Vital. Kapsułkowy filtr znajdujący się w dodatkowej wylewce usunie 99% cząstek mikroplastiku, bakterii i wirusów. Wydajna bateria Vital, jest źródłem prawdziwie krystalicznie czystej i łatwo dostępnej wody, z której można korzystać do picia i gotowania.

 

Źródła:
• „Przegląd Komunalny”
• „Wodociągi Kanalizacja”
• IUCN – The International Union for Conservation of Nature
• Deutsche Welle
• Green-projects.pl

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także