REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?

 • Autor: Urszula Tatur
 • 04 kwi 2017 07:34
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Peka
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?
Mała kuchnia – problem czy udogodnienie?

Z jednej strony przytulna, gdzie zawsze można mieć wszystko na wyciągniecie ręki, z drugiej strony ograniczona niewielką powierzchnią. Jak urządzić funkcjonalnie małą przestrzeń, aby kuchnia była przyjazna i ergonomiczna?

REKLAMA

Organizowanie miejsca w kuchni o małej powierzchni oznacza takie jej zagospodarowanie, aby wszystko było uporządkowane i znajdowało się w zasięgu ręki. Umożliwiają to niestandardowe, ale funkcjonalne rozwiązania. Z oferty PEKA idealnie nadają się do tego mechanizmy podblatowe, na przykład cookingAGENT, które sprytnie ukryte w szafkach pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, ułatwiają przygotowywanie posiłków i zapewniają miejsce do ich spożywania. Mechanizmy zostały tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej przestrzeni. Wysuwamy je z szafki tylko wtedy gdy są potrzebne.

Przykładem innego rozwiązania, idealnego do małej kuchni jest mechanizm blatu TOP FLEX, który może zwiększyć powierzchnię roboczą nawet do 90 cm. Gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca, wysuwamy ukryty blat.

W małej kuchni nie należy przesadzać z nadmierną aranżacją mebli, tutaj maksyma „im mniej tym lepiej” sprawdza się w największym stopniu, nie tylko ze względów estetycznych. Niewielka powierzchnia wymusza oszczędność w projektowaniu. Usuwanie zbędnych elementów jest konieczne przede wszystkim po to, aby wygospodarować jak największą powierzchnię roboczą. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wysokiej zabudowy. W tym wypadku świetnie się sprawdzają wąskie systemy Dispensa. Wysokie i bardzo pakowne szafki pomieszczą sporą ilość produktów, które można łatwo uporządkować i mieć do nich zawsze szybki dostęp.

Doskonałym pomysłem, który gwarantuje zagospodarowanie miejsca są szafki narożne. W przypadku małych kuchni idealnie sprawdza się obrotnica REVO, która umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni w rogach nawet niewielkiego pomieszczenia. Składające się i obracające wewnątrz fronty nie zajmują miejsca i nie zaburzają ergonomii powierzchni niewielkich kuchni.

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem dla małej kuchni z oferty PEKA są systemy relingowe Linero Mosaiq, w których miejsce znajdą drobne akcesoria kuchenne, a nawet tablet. Uporządkowane drobiazgi zawieszone w jednej linii nie tylko zapewnią ergonomię w kuchni, ale również mogą być jej ozdobą.

Niezależnie od tego czy mamy małą czy dużą kuchnie potrzebujemy sposobu na praktyczne przechowywanie sztućców i innych przyborów kuchen¬nych. Dobrze zorganizowana szuflada zapewnia utrzymanie wszystkich sztućców i akcesoriów na miejscu, takie możliwości daje wkład SKY.

W małej kuchni problematyczna może okazać się kwestia związana z odpadami. Rozwiązaniem będzie tu takie zaaranżowanie szafek podblatowych, w których znajdzie się miejsce np. na zestaw pojemników wstawianych do szuflady. Ze względu na ograniczoną powierzchnię kosz nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca.

Mała kuchnia jest wymagająca dla projektanta, jednak dzięki dobremu pomysłowi może okazać się nie tylko ergonomiczna, ale i piękna. Jedno jest pewne – w tym przypadku kreatywne rozwiązania są szczególnie istotne, muszą bowiem na niedużej przestrzeni zapewnić wszystkie funkcje dużego pomieszczenia.
Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Nie rozśmieszaj mnie @tytoń, stwierdzeniem, że jak okapu nie będzie widać to nie będzie go słychać. Lista powodów,że okap głośno chodzi; średnica kanału odprowadzającego, ilość załamań, długość kanału odpr., drożność i przekrój komina wentylacyjnego, zabrudzenie filtra, stabilny montaż. To wszystko ma wpływ jak okap pracuje. Jak widać sprawa wcale nie taka oczywista.
  • Kubson, 2017-11-24 14:09:14
 • Wbrew pozorom mała kuchnia może być bardziej funkcjonalna od dużej (mniej miejsca do zagospodarowania = mniej rzeczy). Dlatego też w takiej zamontować należy agd tak, by nie było go widać, a już okap w szczególności - jeszcze nie będzie go słychać. Najlepiej kupić coś od Globalo.
  • tytoń, 2017-08-28 17:28:04
 • Owszem, zawsze jest problem z organizacją takiej małej kuchni. U mnie też jest mała i problemów trochę było, ale ja również wpadłam na pomysł z organizerami do swoich szuflad. Kupiłam sobie takie dwupoziomowe z Kuchnia na widelcu i to był bardzo dobry pomysł, sporo zaoszczędziłam sobie miejsca w szufladach.
  • Aga D, 2017-04-23 07:45:25

REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA