×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jakie prowadnice wybrać?

Jakie prowadnice wybrać?

Autor: ut
Dodano: 30 lip 2019 10:25

Pełny wysuw, miękki dociąg, push to open, udźwig… to tylko kilka z wielu określeń, które znajdziemy w opisach prowadnic. Co oznaczają? I na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań prowadnic, które zapewnią nam komfort korzystania z szuflad?

Zacinająca się albo niedomykająca się szuflada może doprowadzić do szału. Zwłaszcza jeśli sięgamy do niej naprawdę często. A przecież przygotowując posiłki, do kuchennych szuflad zaglądamy co chwilkę – w poszukiwaniu sztućców, przypraw, naczyń i szeregu innych rzeczy potrzebnych „na już”. Dlatego dobór odpowiednich prowadnic, które zagwarantują nam komfort otwierania i zamykania jest równie ważny, co każda inna decyzja podejmowana podczas projektowania kuchennej zabudowy. A może nawet ważniejszy… Co mamy do wyboru? Na co zwrócić uwagę podczas oceny okuć?

- Ogólnie rzecz ujmując, prowadnice stosowane dziś w meblarstwie dzielimy na rolkowe i kulkowe. REJS posiada w ofercie oba rodzaje. Te pierwsze polecane są do szuflad, których nie będziemy zbytnio obciążać, a które chcemy móc od czasu do czasu całkowicie wyjąć z korpusu mebla. To ekonomiczne i proste w montażu rozwiązanie. Prowadnice kulkowe z kolei kosztują nieco więcej, ale są zdecydowanie cichsze i bardziej wytrzymałe – oferują większą ładowność i szereg dodatkowych systemów zwiększających komfort ruchu i wygodę korzystania. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.

W zależności od modelu prowadnice REJS mogą mieć ładowność od 10 do 45 kg. Oznacza to, że bez obaw o ewentualne uszkodzenia mechanizmu, możemy schować w danej szufladzie produkty ważące do 45 kg. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku szuflad szerokich i głębokich, w których chcemy przechowywać zastawę, czy cięższe zapasy.
Prowadnice mogą oferować częściowy, lub pełny wysuw. W pierwszym przypadku da się je wysunąć z korpusu jedynie do pewnego punktu, tak że tylna część, a wraz z nią przechowywanie w niej rzeczy, zawsze będzie schowana. Dlatego znacznie wygodniejszy i chętniej wybierany jest pełny wysuw. Gwarantuje on bezproblemowy dostęp do wszystkich produktów.

Komfort codziennej pracy w kuchni zapewniają również systemy dodatkowe prowadnic – gumowe hamulce zabezpieczą szufladę przed samoczynnym otwieraniem się, zaś miękki dociąg sprawi, że nawet delikatnie popchnięta zamknie się sama bez trzasków i huków. Warto zwrócić uwagę również na system Push to open, w który wyposażone są m.in. prowadnice Comfort Slide 3D REJS. Za jego sprawą wystarczy lekkie naciśnięcie frontu szuflady dłonią, biodrem albo kolanem, aby sama się otworzyła. Bez szarpania czy konieczności brudzenia uchwytów.
Prowadnice REJS – w zależności od rodzaju, dostępne są w wielu wymiarach (długość od 250 do 700 mm), co pozwala je optymalnie dostosować do rozmiarów i typu planowanej szuflady.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także