×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak oddzielić kuchnię od salonu. 10 sprawdzonych pomysłów projektantów

Jak oddzielić kuchnię od salonu. 10 sprawdzonych pomysłów projektantów

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 08 cze 2015 12:16
Zaktualizowano: 22 cze 2015 08:25

Kuchnia otwarta na salon to już standard w urządzaniu naszych mieszkań czy domów. Jak jednak wyznaczyć subtelną granicę między obiema przestrzeniami. Poznajcie 10 sprawdzonych sposobów, jakie stosują projektanci i architekci wnętrz.

Kuchnię otwartą warto optycznie odgraniczyć od salonu. Jest na to kilka sprawdzony sposobów, po jakie często sięgają architekci i projektanci wnętrz:

Ścianka - jednym z najprostszych sposobów na ustalenie granicy między kuchnią a salonem jest ustawienie ścianki, która przysłoni przestrzeń roboczą w kuchni.

Półścianka - podobnie jak ścianka, doskonale przysłoni przestrzeń roboczą kuchni. Dzięki obniżonej do połowy wysokości, pozwoli jednak zachować osobie przygotowującej posiłki kontakt z gośćmi czy domownikami.

Przesuwne drzwi - doskonale zastąpią każdą ścianę, a do tego pozwolą w zależności od naszych potrzeb czy nastroju, całkowicie zamknąć bądź otworzyć kuchnię na salon. Te rozwiązanie ma też swoje minusy - ponieważ takie drzwi należy zamontować w ścianie, sprawdza się tylko w dużych, przestronnych wnętrzach.

Wyspa - to zupełni inny sposób na optyczne oddzielenie kuchni od salonu. Jako część zabudowy meblowej, a nie konstrukcji budynku, pełni też inne role. Śmiało może służyć jako centrum gotowania, bar czy też po prostu dodatkowy blat roboczy. Ponieważ dostęp do wyspy musi być zapewniony z każdej strony, wymaga ona całkiem sporo miejsca we wnętrzu.

Półwysep - jest doskonałą alternatywą dla wyspy. Pełniąc te same funkcje co ona, idealnie sprawdzi się w niedużych wnętrzach, zajmując też o wiele mniej miejsca.

Bar - podobnie jak wyspa czy półwysep optycznie oddzieli kuchnię od salonu, a ze względu na nieco wyższą wysokość niż standardowa dolna zabudowa meblowa doskonale przysłoni całą strefę roboczą w kuchni.

Barek śniadaniowy - choć z pozoru pełni podobną funkcję jak bar i służy głownie spożywaniu posiłków to wizualnie jest od niego o wiele mniejszy i zazwyczaj nie zabudowany. Stąd jego lekka forma nie przysłoni strefy roboczej, ale za to z powodzeniem zastąpi jadalnię w małych wnętrzach.

Zabudowa meblowa - sama w sobie może też być sprytnym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu. Ciekawie poprowadzone szafki dolne mogą stać się nie tylko subtelną granicą między obiema przestrzeniami, ale też staną się prawdziwą ich ozdobą.

Stół - to kolejny element wyposażenia wnętrz, który może stać się symboliczną granicą między kuchnią a salonem. W otwartej strefie dziennej to idealne miejsce na stworzenie jadalni - małej przy niedużym metrażu i całkiem pokaźnej, gdy do dyspozycji mamy więcej metrów kwadratowych.

Sofa - także może stać się meble, który poza swoja pierwotna funkcja wypoczynkową spełni w naszym wnętrzu dodatkową rolę. Ustawiona między kuchnią a pokojem dziennym doskonale podzieli obie przestrzenie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także