REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Drzwi wewnętrzne, jakie wybrać?

 • Autor: Urszula Tatur
 • 14 lut 2017 09:13
Drzwi wewnętrzne, jakie wybrać?
Projekt Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Drzwi w naszym domu stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale spełniają także sporo istotnych funkcji. Dzięki nim wyciszymy pomieszczenie i oddzielimy je od innych pokoi. Ich wybór nie zawsze jest łatwy, a powinien być dobrze przemyślany i zgodny z naszymi gustami. Jaki wybrać materiał? Czy szklane drzwi to dobry pomysł? W artykule dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy decyzji o zakupie drzwi wewnętrznych.

REKLAMA

Istnieją dwie uniwersalne rady, które warto zastosować, wybierając drzwi. Powinny one kontrastować z kolorem podłogi, dzięki czemu, te dwa elementy nie zleją się w jedną całość. Przy ciemnych panelach wybierajmy jasne drzwi i na odwrót, tym sposobem nadamy charakteru zarówno drzwiom, które zaakcentujemy, jak i podłodze, która wyróżni się na ich tle.

- Pamiętajmy także, aby wszystkie drzwi w domu były w jednym stylu - zaznacza Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy Uniprofil. - Wybierając kilka różnych, najpewniej stworzymy chaos wizualny. W przypadku domu lub piętrowego mieszkania możemy bez problemu rozróżnić te dwie strefy, stosując inne style na parterze i na piętrze. Jednak na tym samym poziomie najlepiej będzie pozostać przy jednym - dodaje.

Nie oznacza to, że musimy być bardzo zachowawczy. Często przy wyborze drzwi decydujemy się na najprostsze rozwiązania, ale gdyby nieco więcej czasu poświęcić temu zadaniu, możemy w znaczący sposób wpłynąć na ostateczny wygląd mieszkania. Postarajmy się zatem, by to był dobry wybór.

Ościeżnice - stałe czy regulowane?

Przed zakupem należy bardzo dokładnie wymierzyć otwory na drzwi, a także grubość ścian. Zwróćmy także uwagę, gdzie dokładnie będą zamontowane, ponieważ od tych czynników będzie zależeć rozmiar i typ ościeżnic.

- Rozróżniamy dwa typy ościeżnic: stałe i regulowane - tłumaczy przedstawiciel marki Uniprofil. - Pierwsze dostępne są w standardowej grubości 9 cm. Nie zawierają opasek maskujących, dlatego zazwyczaj przy ich montażu stosuje się specjalne listwy, tzw. opasowe i ćwierćwałki, które ukryją połączenie z murem. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w założeniu i bardziej uniwersalne niż stałe. Można dopasować je do każdej grubości ściany, idealnie sprawdzą się więc przy nietypowych wymiarach. Regulowane opaski, które posiadają, obejmą ścianę z obu stron i dadzą ładny efekt wizualny oraz eleganckie wykończenie - dodaje.

Pamiętajmy, że przy zamawianiu drzwi i ościeżnic w typowych rozmiarach 60, 70, 80, 90 cm, otwór w murze powinien być szerszy o ok. 8-10 cm. Jeżeli zamawiamy drzwi z ościeżnicą regulowaną np. rozmiar 80 cm, to otwór w murze powinien mieć szerokość ok. 88-90 cm, przy drzwiach z ościeżnicą stałą, np. rozmiar 80, szerokość otworu to 90 cm, natomiast optymalna wysokość otworu do montażu wszystkich ościeżnic to 207 cm. Wewnątrz powstałą szczelinę (ok. 1,5 cm) wypełnia się niskoprężną pianką montażową.

Drewno czy szkło?

Wiele zależy od tego, na jaki zdecydujemy się materiał przy wyborze drzwi. Musi on być przede wszystkim dobrej jakości i wytrzymały na uszkodzenia. Do wyboru mamy drzwi drewniane, z płyty drewnopochodnej (HDF, MDF), ale także szklane.

Drzwi drewniane są wytrzymałe i powinny posłużyć przez wiele lat. Wybór na rynku jest bardzo duży - sosnowe, bukowe czy dębowe. Ze względu na materiał, z którego są produkowane, ich zakup będzie dość kosztowny.

- Drzwi z płyty drewnopochodnej są tańsze od drewnianych, a charakteryzują się podobną wytrzymałością - wyjaśnia przedstawiciel marki UNIPROFIL. - Są lżejsze i bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Ważny w tym przypadku jest rodzaj i gęstość wypełnienia, które wpłyną na poziom szczelności dźwiękowej i odporności na ogień - zaznacza.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Tomaszk, też mamy od nich, jaki ten świat mały. w każdym razie ja też nie narzekam, bo zarówno jakościowo, jak i montaż był ok.
  • Pauliś, 2018-01-07 18:15:43
 • Drzwi jak są źle zamontowane to chociaż byłyby ze złota to i tak nic nie będą warte. taka prawda. u nas w starym mieszkaniu były źle zamontowane drzwi, teraz drzwi mamy z artcore z ich montażem i na szczęście jest wszystko ok
  • Tomaszk, 2017-12-04 14:48:02
 • Zdecydowanie popieram użytkownika, który pisze o dobrym montażu. Niestety przerabiałem zły montaż i to potrafi zrujnować człowiekowi spokój ducha.
  • Borixon, 2017-06-12 21:36:34
 • dobry producent drzwi jest ważny, ale w moim odczuciu najwazniejszy jest dobry montaz czyli dobrej jakosci ekipa fachowcow
  • ostrow, 2017-06-04 19:41:21
 • Jenek – po prostu najlepszym rozwiązaniem jest zapytanie przed montażem, albo przy zakupie – jakie umiejętności ma monter. Wtedy się uniknie błedów montażowych i lepiej się będzie drzwi użytkować.
  • Bejot, 2017-03-15 14:19:35
 • trzeba pamietac o dobrym montażu drzwi, bo nawet jeśli faktycznie są to drzwi dobrej jakości, to jeśli zlecisz ich montaż komuś, który twierdzi, że się na tym zna, to stracisz co najmniej kilka tysięcy pln. Nie warto.
  • janek, 2017-03-11 18:04:20

REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA