REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dom inteligentny? Zacznijmy od mebli

  • Autor: Urszula Tatur
  • 11 paź 2016 12:00
Dom inteligentny? Zacznijmy od mebli
Häfele
Dom inteligentny? Zacznijmy od mebli
Dom inteligentny? Zacznijmy od mebli
Dom inteligentny? Zacznijmy od mebli
Dom inteligentny? Zacznijmy od mebli

Inteligentny dom to nie tylko naszpikowane elektroniką wnętrze. To także odpowiednio zaprojektowane wyposażenie – warto zadbać o meble i rozwiązania budowlane oferujące maksimum komfortu oraz ergonomii. Bo wygodny ruch, to wygodniejsze życie.

REKLAMA

Rolety automatycznie opadają o wyznaczonej godzinie, temperatura dopasowuje się do tej na dworze, a lodówki same zamawiają zakupy. To nie przyszłość, ale teraźniejszość. Nim jednak smart dom zacznie myśleć za nas, my pomyślmy, jak sprawić, by mieszkanie w nim było lepsze.
Projektuję smart dom – o czym pamiętać?
Planując zakupy wyposażenia wnętrz, łatwo skupić się na wyglądzie i designie a zapomnieć o komforcie i ergonomii. Te dwie rzeczy są bardzo ważne w budynkach inteligentnych. Co je wspiera, jeżeli nie automatyka i elektronika? Równie ważne są okucia. I nie chodzi wcale o uchwyty do szafek.
- Wygoda użytkownika jest priorytetem przy projektowaniu inteligentnego budynku. Z myślą o niej powstają wszystkie jego elementy, pozwalające nadać przestrzeni wyjątkowego charakteru i optymalnie ją zagospodarować – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.
W smart mieszkaniu warto więc wykorzystać nowoczesne systemy przesuwne, które ułatwiają poruszanie się między pokojami lub systemy okienne umożliwiające kontrolę naświetlenia pomieszczeń w ciągu dnia. Te, dzięki elektrycznemu sterowaniu (system BMS, czyli automatyka budynkowa), otworzą się i zamkną o dokładnie ustalonych porach. Jaka jest z tego korzyść? Szczególnie sterowanie systemami okiennymi pozwala kontrolować nasłonecznienie mieszkania w trakcie dnia, a latem nawet wpływać na zużycie energii z klimatyzacji lub kontrolować wentylację domu.
Wygoda z automatu
Również meble nie oparły się trendowi smart – wśród inteligentnych rozwiązań można wymienić m.in. systemy zamykania szuflad czy nowoczesne podnośniki do blatów. Te ostatnie umożliwiają łatwe dopasowanie wysokości mebla do potrzeb danej osoby, co znacznie wpływa na komfort pracy, a dzięki elektrycznemu sterowaniu nie wymagają użycia siły.
- Najpopularniejsze rozwiązania są sterowane z pomocą pilota, a systemy tego typu można dowolnie regulować – dodaje Jakub Malinowski. – Dzięki temu meble zyskują na funkcjonalności i służą lepiej dzieciom, dorosłym oraz seniorom.
Poczucie komfortu jest nieodłącznie związane z bezpieczeństwem. Wyposażenie mebli, przykładowo zamek typu push-lock, docenią rodzice małych dzieci – okucie może blokować dostęp do szuflady z nożami, szafki z chemią domową lub innymi potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami. Wśród innych inteligentnych okuć, wspierających bezpieczeństwo, można wymienić listwy chroniące przed przytrzaskiwaniem palców, windy elektryczne do półek, które unoszą ciężkie kuchenne sprzęty do wysokości blatów lub nawet rozwiązania w stylu hamulców siły zamykania do szuflad.
LED dla inteligencji i ekologii
Domy w wersji smart to obok wygody i ergonomii także ekologia – odpowiedzialne gospodarowanie energią oraz technologie pasywne mają coraz większe znaczenie. Na popularności zyskują diody LED – łatwe w montażu, multifunkcjonalne, a przy tym zapewniające mocne światło przy minimum zużycia energii.
- Diody wykorzystujemy już nie tylko w przypadku oświetlenia ogólnego, ale też w szafkach kuchennych i łazienkowych czy garderobie – pod postacią systemów oświetlenia meblowego – mówi Jakub Malinowski.
Z punktu widzenia domu inteligentnego technologia LED to przede wszystkich łatwość sterowania oświetleniem, możliwość instalowania go w niemal nieograniczonej liczbie wariantów i konfiguracji oraz możliwość podłączenia do systemu sterowania mieszkaniem. W ten sposób można zarówno budować nastrój i klimat w salonie, sprawiać, by światło w korytarzu zapalało się automatycznie po zapadnięciu zmroku lub też uruchamiać oświetlenie blatu zaraz po wykryciu ruchu w kuchni.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA