×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Co na podłogę? Podpowiada arch. Izabela Widomska

Co na podłogę? Podpowiada arch. Izabela Widomska

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 30 sty 2017 11:25
Zaktualizowano: 30 sty 2017 11:27

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów w każdym wnętrzu. Pełni rolę ochronną, zapewniając komfort użytkowania, ale też wpływa na jego wygląd przez wiele lat. Podpowiadamy na co zwracać uwagę, decydując się na wybór posadzki.

Myśląc o dostępnych materiałach podłogowych, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę kryterium do jakiego pomieszczenia je zastosujemy. Projektując wnętrza mieszkań i domów stosuje się kilka podstawowych rodzajów podłóg.

Podłogi drewniane
Ze względów praktycznych największą popularnością cieszą się deski warstwowe. Ich zaletą jest szybkość i łatwość montażu oraz fakt, że warstwy nośne niwelują kurczenie się i rozciąganie drewna w zmiennych warunkach temperatury i wilgotności, jaka panuje w mieszkaniu. Parkiety i mozaiki wymagają sporo czasu przeznaczonego na montaż podłogi. Stosuje się je często we wnętrzach klasycznych, eleganckich i reprezentacyjnych. Cena tych podłóg jest wysoka w porównaniu do desek warstwowych. Dużym powodzeniem cieszą się także deski lite ze względu na niepowtarzalny charakter naturalnego drewna, który dodaje uroku każdemu wnętrzu. Układanie tego rodzaju podłogi wymaga jednak sprawnej i kompetentnej ekipy, a pomieszczenie w trakcie montażu musi spełniać odpowiednie kryteria wilgotności.

Ceramika podłogowa
Obecnie stosowane technologie produkcji czynią gres bardzo odpornym i praktycznym materiałem wykończeniowym. Gama dostępnych wzorów, kolorów, kształtów i rozmiarów ceramiki podłogowej jest bardzo szeroka, co daje projektantowi wnętrz duże możliwości aranżacyjne. Kładziemy ją w domach i mieszkaniach wszędzie tam, gdzie podłoga narażona jest na brud, wilgoć i wymaga częstego mycia.

Panele laminowane
Są bardzo wytrzymałym i praktycznym materiałem do wnętrz prywatnych. W porównaniu z podłogami drewnianymi charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia powierzchniowe i zarysowania, a technologia ich produkcji pozwala na uzyskanie paneli łudząco przypominających naturalne drewno.

Podłogi do zadań specjalnych
W przestrzeniach i wnętrzach publicznych stosuje się głównie wykładziny dywanowe, panele PCV i panele winylowe LVT. Podłoga w obiektach użyteczności publicznej musi spełniać szereg wymogów technicznych, w tym normy trudnopalności, higieniczne oraz w wielu przypadkach elektrostatyczne oraz akustyczne. Pomieszczenia, takie jak korytarze, lobby i schody muszą być wykończone materiałem o najwyższych parametrach ścieralności. Kluczowa jest tutaj żywotność materiału. Materiały spełniające powyższe normy są odpowiednio impregnowane już na etapie produkcji. Wykładziny i panele do wnętrz publicznych dostępne są w ogromnej palecie kolorów i wzorów. Ponadto wykonywane są wzory według projektów indywidualnych w palecie kolorystycznej na zamówienie. Bardzo popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie wykładzin w formie płytek. Dzięki temu istnieje możliwość łatwego dostępu pod warstwy podłogi podniesionej, gdzie ukryte są instalacje oraz sprawnej wymiany uszkodzonego fragmentu.

Wielki powrót dywanów
A czym podłogę i zarazem całe wnętrze można urozmaicić? Dywany przeżywają obecnie powrót do wnętrz. Najnowsze kolekcje wykorzystują motywy natury, nieregularne printy i wzory, cieniowania oraz efekty postarzania i przecierania. Modne są również motywy geometryczne o efekcie 3D oraz wzory orientalne i w stylu folk.


ARCH. IZABELA WIDOMSKA
To autorska pracownia wnętrz istniejąca od kilkunastu lat. Prowadząca architekt Izabela Widomska specjalizuje się głównie we wnętrzach mieszkań, domów i apartamentów. Projekty i realizacje pracowni charakteryzują się ciepłym, nowoczesnym stylem, łączącym elementy różnych stylistyk, umiejętnie synchronizowanych w eklektyczną całość. Wszystko to ma służyć stworzeniu klientom funkcjonalnego, przemyślanego i pięknego wizualnie wnętrza.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także