×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
5 pomysłów na funkcjonalne schowki z drewna

5 pomysłów na funkcjonalne schowki z drewna

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 18 lis 2017 12:22

Ulubione książki, drobne elementy garderoby, codzienne kosmetyki – wszystko to lubimy mieć pod ręką, a jednocześnie chcemy uniknąć bałaganu. W przechowywaniu tych przedmiotów pomogą nam funkcjonalne schowki z drewna – nie tylko praktyczne, ale i dodające wnętrzom uroku. Jak je wykonać?

Niektórzy lubią nowoczesne, pozbawione zbyt wielu ozdób pomieszczenia. Inni preferują „ciepłe” przestrzenie, w których to właśnie różnorodne dodatki budują atmosferę. Przy odrobinie pracy możemy uzyskać niepowtarzalny efekt i wyczarować z niepozornej, drewnianej skrzynki po owocach lub palety małe dzieła sztuki, które sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Skrzynki pną się w górę
Recykling drewnianych skrzynek robi ostatnio prawdziwą furorę w aranżacji wnętrz. Wykorzystywane są one m.in. jako stoliki kawowe, oryginalne siedziska, półki na książki bądź też elementy zielonych ścian, w których rosną kwiaty i zioła. Czemu nie miałyby zagościć także w naszym mieszkaniu? Aby tak się stało, powinniśmy skompletować 5-6 podobnych skrzynek. Jeśli są to przedmioty używane, trzeba je najpierw oczyścić, przeszlifować i odpylić. W przypadku nowych elementów, po ich oczyszczeniu możemy od razu przejść do malowania – naturalny kolor drewna pomoże podkreślić np. zastosowanie Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajnej Vidaron. Gdy skrzynki wyschną, łączymy je ze sobą, stawiając jedną na drugą, aż stworzą swoisty piętrowy regał. Następnie mocujemy go w kilku punktach do ściany. Zmieszczą się tam książki, kwiaty lub też bibeloty – wszystko w zależności od naszych potrzeb.

Gazety i książki pod ręką
Długie, jesienne wieczory sprzyjają lekturze. Odpowiednio przygotowana, podręczna biblioteczka, pozwoli przechowywać gazety i książki w jednym miejscu tak, aby swobodnie można było po nie sięgnąć, gdy tylko mamy na to ochotę. Do wykonania biblioteczki potrzebujemy sporej, głębokiej skrzynki z drewna. – Możemy zostawić ją bez malowania lub, po uprzednim przygotowaniu, pokryć olejem do drewna Vidaron, który daje subtelne, półmatowe wykończenie. Do wyboru mamy m.in. takie kolory jak „Antracyt Szary” oraz „Teak Naturalny” – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA. Do spodu skrzynki mocujemy następnie za pomocą wkrętów cztery gumowe kółka – można je zakupić np. w markecie budowlanym. W ten prosty sposób otrzymujemy podręczny, mobilny gazetnik.

Paleta do góry nogami
W kuchni przestrzeń jest na wagę złota. Kubki, pojemniki czy też słoiki z przyprawami – wszystko to potrzebuje odpowiedniego miejsca. Wygospodarować je pomoże nam drewniana paleta umieszczona w nietypowej orientacji – zawieszona pionowo na ścianie. Paletę mocujemy w taki sposób, aby trzy elementy tworzące jej dolną podstawę były skierowane nie do ściany, lecz do środka pomieszczenia i pełniły dzięki temu funkcję półek, na których ustawimy wspomniane wcześniej przedmioty. Zaletą tego rozwiązania jest jego prostota – nie musimy nic zmieniać w konstrukcji palety, możemy się jedynie ograniczyć do jej wcześniejszego pomalowania lakierobejcą lub olejem na wybrany kolor.

Kolorowy zawrót głowy
Zwłaszcza w pokoju dziecięcym dobrze sprawdzą się drewniane skrzynki zawieszone na ścianach w pozornie niezorganizowany sposób. Zamocujmy je tak, aby dnem dotykały ściany, a ich wnętrze tworzyło funkcjonalną półkę. – Środek skrzynek można pomalować kolorową farbą, a ich zewnętrzne fragmenty pokryć Bejcą do drewna Vidaron w jednym z eleganckich, ciemnych odcieni, np. „Orzech Włoski” lub „Modrzew Europejski”. Takie zestawienie może przynieść niesamowity efekt końcowy i nadać wnętrzu zupełnie nowego charakteru – dodaje Anna Szymaszek.

Oryginalne pufy
Jeśli mamy pod ręką większą ilość drewnianych skrzynek, możemy z nich również stworzyć funkcjonalne pufy. Najlepiej będą do tego pasować długie, niezbyt głębokie skrzynki. Odwracamy je do góry nogami, na deski kładziemy po prostu poduszkę lub też wykonujemy profesjonalne siedzisko z użyciem gąbki tapicerskiej i materiału obiciowego, które następnie mocujemy do drewna. Możemy się także pokusić o montaż z jednej strony wieka na zawiasach, co sprawi, że puf zamieni się w funkcjonalny schowek.

Drewno to źródło wielu inspiracji. Warto z nich skorzystać, aby we własnym domu lub mieszkaniu stworzyć niepowtarzalne ozdoby, które jednocześnie będą stanowić „schronienie” dla mniejszych przedmiotów. Jesień – pora, gdy więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach – to dobry moment na zadbanie o wnętrza i samodzielne wykonanie drewnianych schowków. Zastosowanie odpowiednich produktów pomoże nam wydobyć i zachować na dłużej naturalne piękno drewna.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także