×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
15 pomysłów na oświetlenie w kuchni

15 pomysłów na oświetlenie w kuchni

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 30 wrz 2015 08:36

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni? Poznajcie wszystkie zalety oświetlenia typu LED i zobaczcie jak je stosować.

Możemy oszczędzać energię elektryczną bez względu na rodzaj i liczbę źródeł światła w kuchni. W lampach wiszących, oświetleniu podszafkowym czy oprawach montowanych na suficie żarówki żarowe, halogeny, świetlówki wystarczy zastąpić energooszczędnymi diodami.

Chociaż korzystamy już z odnawialnych źródeł energii, to nadal pokrywają one tylko niewielką część naszego zapotrzebowania. Warto zatem szukać sposobów na zmniejszenie zużycia energii, bo to oznacza zarówno doraźne, jak i długoterminowe korzyści.

Nawet pięciokrotnie mniejszy pobór mocy, w porównaniu do tradycyjnych żarówek, to główna zaleta oświetlenia typu LED (z ang. Light Emiting Diode). Dioda o mocy 12 W emituje tyle samo światła co tradycyjna „60-tka”, zużywając znacznie mniej prądu!

Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest długa żywotność tego typu oświetlenia. Czas pracy diod wynosi co najmniej 20.000 godz., co w domowej praktyce oznacza, że będzie służyć przez lata (szacuje się, w ciągu roku korzystamy z jednego źródła światła ok. 1.000 godz.). Odporność na częste włączanie i wyłączanie, a także delikatne wstrząsy czy uderzenia to dodatkowe atuty.

Na etapie projektowania kuchni można zaplanować oświetlenie diodowe w różnych miejscach: w lampach sufitowych, jako oświetlenie meblowe (punktowe lub paski), linie świetlne w konstrukcji sufitu podwieszanego oraz oprawy montowane w suficie.

W istniejących kuchniach wymiana tradycyjnych żarówek nie stanowi problemu. Producenci oferują kilka rodzajów źródeł światła LED. Modele ze standardowym trzonkiem E27 można wkręcić w miejsce żarówki z żarnikiem, halogenu lub świetlówki. Kształt takiej lampy odpowiada typowej żarówce, może także przybrać formę dekoracyjną - kształt kulki lub świeczki (trzonek E14).

Źródła o napięciu 12 V (z trzonkiem GU5,3) stosuje się w oprawach wbudowywanych w meble (np. zamiast halogenów). Wystarczy w miejsce zużytej żarówki starszego typu wstawić nowoczesną diodę, by płacić niższe rachunki za energię elektryczną.

Tekst: Anna Usakiewicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także