×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wielkanoc w stylu folk. Najpiękniejsze pisanki

Wielkanoc w stylu folk. Najpiękniejsze pisanki

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 21 marz 2016 16:02
Zaktualizowano: 25 marz 2016 08:29

Folkowe inspiracje na dobre wkradły się do naszych domów. Łowickie wycinanki, kaszubskie motywy roślinne, czy podhalańskie hafty można spotkać już nie tylko na przedmiotach oferowanych w Cepelii, ale także w designerskich butikach. Znajdziemy je również na pisankach zwiastujących nadchodzące święta Wielkiej Nocy.

Kolorowe, radosne i często zdobione motywami kogutów, zajęcy i pisklaków – takie są pisanki tworzone na Mazowszu, w Łowiczu. Do zdobienia wydmuszek jaj kurzych i gęsich artyści używają kontrastujących ze sobą papierowych wycinanek, które nakładają na siebie tworząc np. wielokolorowy koguci ogon. Już na pierwszy rzut oka pisanki zachwycają precyzją wykonania.

Jednak ich zdecydowany charakter nie zawsze pasuje do wnętrz nowoczesnych utrzymanych w stonowanej kolorystyce. W takim wypadku lepiej sięgnąć po pisanki jednokolorowe zdobione np. motywami opolskimi lub opoczyńskimi. Pisanki w Opolu dekoruje się skomplikowanymi kwiatowymi kompozycjami wydrapywanymi za pomocą szewskiego noża na pofarbowanej uprzednio skorupce.

Z kolei te z Opoczna zdobione są tzw. techniką batikową, którą każdy wypróbował niegdyś w dzieciństwie: skorupkę malujemy płynnym woskiem, a następnie farbujemy w barwniku. Na koniec wosk ścieramy ściereczką, odsłaniając powstałe esy floresy. Wybór kolorów wśród wspomnianych pisanek zaskoczy nawet wyznawców minimalizmu. Współcześni rękodzielnicy nie obawiają się bowiem tworzenia na skorupkach czarnych, brunatnych lub granatowych.

Natomiast miłośników najmodniejszych od kilku sezonów wnętrz skandynawskich powinny ująć swą urodą ręcznie malowane pisanki kaszubskie lub owijane wełnianą włóczką jajka kurpiowskie. Białe, sielskie i z niewielką dawką kolorowych akcentów. Pięknie będą się prezentowały w towarzystwie biało-niebieskiej ceramiki, jasnych świeczników i zielonych gałązek bukszpanu.

Jak widać, ludowość nie zawsze musi iść w parze z przaśnym charakterem wiejskich chałup. Jej namiastkę z powodzeniem możemy przemycić nawet do nowoczesnych mieszkań, tworząc wielkanocne aranżacje z użyciem świeżych kwiatów i folkowych pisanek. Wybierając polskie produkty wspieramy tradycje rękodzielnicze naszego kraju. Nie bójmy się być folk!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także