×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Poradnik: wiosenne porządki domowe

Poradnik: wiosenne porządki domowe

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 21 kwi 2016 20:00

Wiosna to najlepsza pora do przeprowadzenia generalnych porządków. Jak sprawnie uporać się ze sprzątaniem kuchni - pomieszczenia, gdzie wymaga się najwyższego poziomu higieny?

O ile zachowanie higieny w łazience wiąże się przede wszystkim z zapobieganiu skutkom wysokiej wilgotności i częstotliwości użytkowania, w kwestii kuchni najistotniejsze jest dopilnowanie, by usunąć drobnoustroje z punktów przechowywanie i przygotowania żywności. Działania rozpoczynamy od uporządkowania przestrzeni zamkniętych, czyli wnętrz szafek, w których znajdują się suche produkty spożywcze oraz naczynia i sprzęty kuchenne.

Następnie wycieramy zabrudzenia oraz tłuste osady gromadzące się na frontach mebli. Największym wyzwaniem mogą okazać się wnętrza piekarnika czy lodówki oraz znajdujące się tam resztki jedzenia czy przyschnięte plamy. Przy usuwaniu tego typu zanieczyszczeń zastosowanie znajdzie roztwór wody z octem lub pasta z sody oczyszczonej, pozostawiona na uporczywych osadach przez ok. 2 godziny. To domowe rozwiązanie polecane jest nie tylko ze względu na skuteczność, ale także właściwości neutralizacji zapachów.

Po uporaniu się z przestrzeniami zamkniętymi, czyszczeniu poddajemy wszystkie punkty otwarte, czyli regały, kuchenne blaty oraz wymagającą największej uwagi strefę zlewozmywakową. Z uwagi na specyfikę wykonywanych w niej zadań - mycie naczyń oraz przygotowywanie żywności - powinna ona wyróżniać się najwyższym poziomem czystości i higieny. Zabrudzenia powstające na skutek stałego kontaktu z wodą i resztkami jedzenia, gromadzą się najczęściej w miejscach trudnodostępnych jak np. styk baterii z powierzchnią zlewozmywaka oraz punkty wokół odpływu.

Uporczywe osady usuniemy za pomocą gazy nasączonej odrobiną octu. – Warto pamiętać, by także w przypadku armatury kuchennej stosować delikatne środki i akcesoria, które nie zarysują zewnętrznej powłoki baterii, gwarantując tym samym zachowanie długotrwałej estetyki i funkcjonalności wyposażenia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dla komfortu wykonywania codziennych prac w strefie zlewozmywakowej znaczenie będzie mieć również stan napowietrzacza, umieszczonego na końcu wylewki baterii. By usunąć gromadzący się na nim osad kamienny, należy odkręcić element, a następnie umieścić go w roztworze wody z octem. Po rozpuszczeniu zabrudzeń, płuczemy napowietrzacz pod bieżącą wodą i ponownie przykręcamy do baterii – dodaje ekspert. Czystość tego akcesorium ma niebagatelne znaczenie dla kwestii oszczędności wody.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także