REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy dzwonek, czyli czas na zdrowe nawyki żywieniowe w naszych domach

  • Autor: Urszula Tatur
  • 08 wrz 2016 08:00
Pierwszy dzwonek, czyli czas na zdrowe nawyki żywieniowe w naszych domach
Fot. Knorr.
Pierwszy dzwonek, czyli czas na zdrowe nawyki żywieniowe w naszych domach
Pierwszy dzwonek, czyli czas na zdrowe nawyki żywieniowe w naszych domach
Pierwszy dzwonek, czyli czas na zdrowe nawyki żywieniowe w naszych domach

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny moment zarówno dla dziecka, jak też dla rodziców. Ostatnie zakupy, kompletowanie wyprawki, dobór odpowiednich podręczników, a przy tym zupełnie nowy rozkład zajęć, który wkomponować musimy w tempo naszego codziennego - dotychczas wakacyjnego - życia.

REKLAMA

Dlatego ważną staje się kwestia odżywiania, a konkretnie posiłków przygotowywanych dla całej rodziny, w tym naszych najmłodszych. By codzienne dania dodawały im energii, a przy tym wzmacniały ich młody, wciąż rozwijający się organizm, skorzystać powinniśmy z kilku istotnych zasad żywieniowych. Najistotniejsze prezentuje Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr.

Warzywniak pełen słońca
„Wakacje dobiegają końca, ale nie oznacza to, że kończą się też warzywa, które w cieplejszym okresie królowały w sklepach i na straganach. Pełne witamin i składników odżywczych zdecydowanie powinny stanowić podstawę diety naszych najmłodszych, szczególnie w okresie przejściowym pomiędzy kolejnymi porami roku. Zwłaszcza, że dojrzewając w najlepszych warunkach, w pełnym słońcu, teraz smakować będą najlepiej. Przy tym charakteryzują się rozmaitością kolorów, które zachęcić mogą nasze dzieci do wypróbowywania nowych potraw”, mówi Niegowska.

Do warzyw, którymi szczególnie warto jest urozmaicić dietę w okresie powakacyjnym, zaliczyć możemy:
• brukselkę
Jej nazwa pochodzi od stolicy państwa, w której uprawiana była od wieków – Brukseli. Mimo niepozornych kształtów, stanowi prawdziwą skarbnicę składników odżywczych w tym witamin, m. in. K. Wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy człowieka, dlatego szczególnie zalecana jest w diecie najmłodszych.
• brokuły
Charakteryzują się wyjątkową, zieloną kopułką. Znane są ze swoich dobroczynnych wartości, szczególnie zawartości witamin C i B2 czy luteiny, które mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.
• cukinię
Zawiera potas, żelazo i magnez, a także niewielkie ilości witamin, m. in. K, B, A i C. Cukinię charakteryzuje duża uniwersalność – można ją dusić, grillować, faszerować czy smażyć. Świetnie sprawdzi się w daniach przygotowanych z myślą o dzieciach.
• dynię
Wrzesień to początek sezonu na to smaczne warzywo. Szczególnie dużo składników odżywczych zawierają jej pestki, m. in. dzięki bogactwu dobroczynnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, jak również witamin, w tym witaminy C i B. Co ważne, przez długi czas zachowuje przydatność do spożycia.
• czosnek
Znany ze względu na swój charakterystyczny smak i aromat. Nie powinien nas on jednak odstraszać, gdyż czosnek wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, między innymi za sprawą zawartości allicyny. W naszej diecie powinniśmy jak najczęściej sięgać po czosnek świeży, gdyż w swojej przetworzonej wersji traci on część swoich wartości.
• ziemniaki
Tak popularne na naszych stołach, a często niedoceniane. Stanowią źródło wielu składników mineralnych m.in. zawierają dużo potasu, oraz w mniejszych ilościach fosforu, żelaza i wapnia. Oprócz ich tradycyjnego wykorzystania w drugich daniach, warto jest je przyrządzać w inny sposób, np. jako podstawę warzywnych zup czy zapiekanek.

Sól – w centrum światowej uwagi
O szkodliwym działaniu soli mówi się wiele. Od wielu lat organizacje zajmujące się ochroną zdrowia informują i edukują w zakresie jej niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jej dzienne maksymalne spożycie nie powinno przekraczać 5 g dla osoby dorosłej, a dla dziecka proporcjonalnie mniej w zależności od zapotrzebowania kalorycznego.

REKLAMA

REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA