×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pewniak z USA czy okazja z dyskontu? Testujemy majonezy

Pewniak z USA czy okazja z dyskontu? Testujemy majonezy

Autor: Katarzyna Szulik
Dodano: 24 marz 2015 13:38
Zaktualizowano: 24 marz 2015 13:52

Skoro wiosna, to Wielkanoc, jak Wielkanoc, to jaja, a więc również majonez – tylko który? Czy Winiary rzeczywiście zasługują na swoją popularność, a Hellmann's na znaczek „Nr 1. na świecie”? I co kryją w sobie majonezy z najpopularniejszych dyskontów? Na te i inne pytania odpowie nasz przedświąteczny test, w którym porównaliśmy produkty pięciu marek: Winiary, Hellmann's, Kielecki, Splendido (Biedronka) oraz Mikado (Lidl).

Smak to kwestia gustu, więc w naszym teście wzięliśmy pod uwagę informacje dostępne dla każdego konsumenta, a więc znajdujące się na etykiecie, a wspomniane wartości podajemy w odniesieniu do 100 ml majonezu. Ponieważ część majonezów występuje w kilku wariacjach, do testu wybraliśmy te w odmianie klasycznej, a więc Hellmann's Oryginalny, Kielecki, Mikado Doskonały, Splendido Wyborny oraz Winiary Dekoracyjny.

Co mają w środku?

Pierwszą kategorią, którą trzeba rozpatrzyć jest skład, który może przechylić szalę i zrekompensować ewentualnie nadmiary lub niedobory składników odżywczych poszczególnych majonezów. Do pewnego momentu wszystkie są identyczne – bazują na oleju rzepakowym, żółtkach, musztardzie i przyprawach. Tylko Kielecki i Mikado nie zostały dodatkowo dosłodzone, posolone ani wzbogacone dodatkową porcją octu. W ich wypadku sól, cukier i ocet zawiera wyłącznie musztarda, a u reszty do słoiczka dodano dodatkowe porcje wszystkich trzech składników.

Trzy z omawianych majonezów – Winiary, Hellmann's i Splendido zawierają przeciwutleniacz E 385, czyli sól wapniowo-disodową EDTA, który spożywany w dużych ilościach może zaburzać pracę jelit oraz nerek. Jego zawartość w porcji czy nawet słoju majonezu jest znikoma i niegroźna, ale E 385 jest obecny również w innych produktach spożywczych, o czym zazwyczaj nie wiemy.

Majonez Splendido zawiera także koncentrat z dyni i marchwi pełniący rolę barwnika. To wprawdzie naturalna substancja, nie mniej fakt, że producent musiał w ten sposób podrasować wygląd majonezu nie świadczy na jego korzyść. W majonezach Winiary i Hellmann's znajdziemy również aromaty, zawarte w użytej do ich produkcji musztardzie. Pod tym względem najgorzej wypada jednak Splendido, gdzie zamiast zwykłej zastosowano musztardę w proszku.

O jakości majonezu w ogromnym stopniu decyduje zawartość żółtek. We wszystkich przypadkach mowa o żółtku jaja kurzego, a różnice zazwyczaj nie są duże. Najwięcej żółtka ma majonez Kielecki – stanowi aż 7% zawartości. Nieco mniej zawierają produkty Winiary i Splendido – po 6%, a Mikado zawiera 5% żółtek jaj. Zdecydowanie najgorzej na ich tle wypada Hellmann's z zawartością żółtek na poziomie zaledwie 3%.

Kaloryczność

W tym wypadku zwycięzcą jest oczywiście ten mający ich najmniej. Spośród wymienionej piątki najbardziej dietetyczny jest majonez Kielecki, mający 631 kcal w 100 mililitrach. Tuż za nim uplasował się majonez Mikado z Lidla zawierający 663 kcal, a podium zamyka Hellmann's z wynikiem 670 kcal w 100 ml. Kolejny, z wynikiem 690 kcal/100 ml jest majonez Splendido z Biedronki (690 kcal), a najbardziej kaloryczny okazał się majonez Winiary, mający aż 704 kcal w 100 ml. W porównaniu z najchudszą opcją różnica jest spora – Winiary i Kielecki dzieli ponad 70 kalorii, czyli równowartość energetyczna małego banana, kanapki z twarogiem lub około 10 żelków typu Haribo.

Tłuszcz

W tej kategorii również wygrywa Kielecki, który ma w sumie 68 g tłuszczu w 100 ml. Na drugim miejscu znalazł się majonez Mikado z Lidla – 72 g/100 ml, a na trzecim majonez Hellmann's mający 73 g tłuszczu w 100 ml majonezu. Czwarte miejsce przypadło majonezowi Splendido Wyborny mającemu 74 g tłuszczu w 100 ml, a stawkę ponownie zamyka majonez dekoracyjny Winiary z wynikiem 76,3 g tłuszczu w 100 ml majonezu. Kielecki i Winiary dzieli ponad 8 g tłuszczu, czyli mniej więcej równowartość połowy stołowej łyżki oleju, stanowiącego podstawowy składnik majonezu.

Pod względem wartości bezwzględnych Kielecki wygrywa, ale w przypadku majonezów równie ważna jest zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych między innymi za wzrost poziomu cholesterolu. Najmniejszą ich ilość, czyli 5,3 g, zawiera majonez Winiary. Kielecki ma ich tylko o 0,1 g więcej - 5,4 g, a Mikado z Biedronki – 5,5 g. Niechlubnym rekordzistą w tym wypadku jest Hellmann's, zawierający aż 6 g nasyconych kwasów tłuszczowych, a tuż przed nim znalazł się majonez Splendido z wynikiem 5,7 g.

Cukry

Węglowodanami dominującymi w składzie majonezu są cukry. Najmniejszą ilość z całej stawki zawiera majonez Mikado z Lidla – zaledwie 1,9 g w 100 ml majonezu. Taką samą ilość znajdziemy w Kieleckim, który jednak ma w sumie 2,2 g węglowodanów w tej samej porcji. Majonez Winiary znalazł się na miejscu trzecim z 2,3 g cukrów/100 ml, przy czym całkowita zawartość węglowodanów w tym majonezie wynosi 2,9 grama. Majonez Hellmann's ma 3 g cukru (na 3 g węglowodanów), a ostatni w zestawieniu majonez Splendido zawiera ich tyle samo, ale przy łącznej zawartości węglowodanów na poziomie 4,7 g. W tym wypadku różnice są znikome, ale warto pamiętać, że cukry znajdują się w większości potraw, które zjadamy na co dzień, więc w tym kontekście każda ilość ma znaczenie.

Sól

Co może dziwić, w majonezie jest jej mniej więcej o połowę mniej niż cukru. Najmniej słone są majonezy Winiary i Splendido, zawierające po 0,6 g soli. Hellman's ma jej 0,94 grama, Kielecki – dokładnie 1 gram, a Mikado z Lidla – 1,1 g. Ostatnia trójka idzie łeb w łeb, a różnice rzędu setnych grama nie mają większego znaczenia, ale w porównaniu z czołówką rozstrzał jest spory. Majonez Mikado jest prawie dwa razy bardziej słony od produktów Winiary i Splendido.

Białko

Jest niezbędnym budulcem naszego organizmu, a skoro bazą majonezu są jaja, powinien zawierać go jak najwięcej. W tej kategorii rekord ponownie należy do Kieleckiego – majonez tej marki zawiera 1,9 g białka w 100 mililitrach. Na drugim miejscu znalazła się marka Winiary – jej produkt ma 1,5 g białka, a trzecie miejsce dzielą Splendido i Mikado z wynikiem 1,3 g. Ostatnią lokatę, z wynikiem zaledwie 0,5 g białka w 100 ml zajmuje Hellmann's.

A zwycięzcą jest...

Ma najmniej tłuszczu i kalorii, do tego sporo białka, najwięcej żółtek i ani śladu konserwantów – w naszym teście zdecydowanie wygrywa majonez Kielecki, ewidentnie nie od parady nazywany najlepszym. Smak to oczywiście kwestia gustu, ale jeśli w tym gronie szukacie najbardziej wartościowej alternatywy, Kielecki mówi sam za siebie.

Bardzo dobrze, zwłaszcza na te markowych pewniaków, wypada Mikado z Lidla, który również zasługuje na wyróżnienie. Jest tylko nieco bardziej kaloryczny od Kieleckiego, ma najmniej cukrów i również żadnych konserwantów czy aromatów w składzie. Splendido z Biedronki ma mało soli, ale za to sporo cukrów, a do tego musztardę w proszku i barwnik, więc lepiej zostawić go na półce.

Test zdecydowanie oblał ulubieniec Polaków, czyli majonez Winiary, wspierany chyba największą kampanią reklamową spośród wszystkich. Jest najbardziej kaloryczny, najtłustszy, a do tego zawiera przeciwutleniacz E 385 oraz aromaty. Kiepsko, zwłaszcza pod kątem składu, wypadł także Hellmann's z zaledwie trzema procentami żółtek, znikomą ilością białka i chemią w składzie.

Domowy pewniak

Jeśli żaden z kupnych majonezów nie przypadł Wam do gustu, zrobienie swojego jest równie proste jak spacer do sklepu po słoik. Do przygotowania domowego majonezu potrzebujemy żółtek, oleju roślinnego (rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron – wedle uznania) i musztardy, octu lub soku z cytryny i przypraw – soli oraz pieprzu. Dwa spore żółtka wrzuć do miski razem z przyprawami (ok. 1/4 łyżeczki soli i dużą szczyptę pieprzu) i dodaj łyżeczkę musztardy (sarepskiej, kremskiej lub Dijon), następnie ubij mikserem na najniższych obrotach, aż składniki się połączą. Gdy tak się stanie, zacznij dodawać olej niewielkimi partiami (na początku najlepiej kropla po kropli), nie przestając miksować. Gdy w pojemniku znajdzie się połowa oleju, a majonez lekko zgęstnieje, dodaj łyżeczkę soku z cytryny lub octu i miksuj dalej, stopniowo dolewając olej. Jeśli w międzyczasie stanie się zbyt gęsty, można rozcieńczyć go łyżką wody. Gotowy majonez dopraw do smaku, włóż do słoiczka i jedz ze smakiem lub włóż do lodówki, ale pamiętając, by przechowywać go nie dłużej niż tydzień.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także