REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pascal inspiruje: w podróży po azjatyckiej kuchni

  • Autor: Urszula Tatur
  • 09 wrz 2016 08:00
Pascal inspiruje: w podróży po azjatyckiej kuchni
Fot. Rama.
Pascal inspiruje: w podróży po azjatyckiej kuchni
Pascal inspiruje: w podróży po azjatyckiej kuchni
Pascal inspiruje: w podróży po azjatyckiej kuchni

Różnorodność smaków, aromatów i barw, okraszona głębią rozmaitych przypraw i wyrazistych sosów. Kuchnia azjatycka - bo właśnie o niej mowa, stanowi prawdziwą skarbnicę inspiracji dla wszystkich miłośników jedzenia i gotowania. O tym, co warto z niej wykorzystać we własnej kuchni, opowiada ambasador Ramy Smaż jak szef kuchni - Pascal Brodnicki.

REKLAMA

Chiny, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Indie, Korea - oto kraje, gdzie króluje tzw. kuchnia azjatycka. Przyglądając się jej charakterystyce, szczególnie warto jest zwrócić uwagę na jej niezwykłą różnorodność. „Charakterystyczne dla danego regionu przyprawy, zioła czy sosy, stanowią o prawdziwej wyjątkowości kuchni azjatyckiej. Urozmaicają one smak potraw i nadają im osobliwego aromatu”, mówi Pascal Brodnicki, który doskonale poznał specyfikę kuchni azjatyckiej podczas swoich dalekich podróży.

„Każdy kraj ma swoją własną tradycję kulinarną. W Chinach jedzenie często przyrządzane jest na dużej, głębokiej patelni, nazywanej wokiem. Sposób przygotowywania chińskich potraw podlega pewnej filozofii, która opiera się na założeniu, że nasz sposób jedzenia znajduje odzwierciedlenie w naszym ciele. Dlatego też każde danie powinno być połączeniem pięciu smaków – kwaśnego, ostrego, gorzkiego, słodkiego i słonego. Wszystkie te smaki, zgodnie z chińskim podejściem, mają właściwości potrzebne, by ochładzać lub rozgrzewać nasz organizm od wewnątrz. Podobne podejście dotyczące łączenia smaków znajdziemy w kuchni tajskiej – wykorzystującej w recepturach duże ilości trawy cytrynowej, bazylii i kolendry.

Kuchnia japońska jest pod tym względem nieco odmienna. Dąży bowiem do zachowania „czystości” smaku. Zasada ta zakłada, że poszczególne smaki nie powinny się mieszać. Dlatego też Japończycy – w kontraście do innych azjatyckich nacji - nie korzystają w kuchni ze zbyt wielu przypraw, a swoje dania opierają w głównej mierze na produktach nieprzetworzonych i surowych. Kuchnia japońska jest przy tym uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie – bazuje na rybach, owocach morza, warzywach i ryżu. Co ciekawe, jest przy tym niezwykle szybka w przygotowaniu” – opowiada Pascal.

Jednak przy całej różnorodności kuchni azjatyckiej, możemy w niej znaleźć kilka uniwersalnych składników, które znajdują się w recepturach z różnych zakątków tego kontynentu. Z powodzeniem wykorzystać je możemy do przygotowania posiłków inspirowanych Azją w naszej własnej kuchni. Będzie pysznie!

Imbir
Powszechnie znany ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie kulinarne. Charakteryzuje się wyjątkowym, ostrym smakiem i intensywnym, lekko cytrusowym aromatem. Bardzo często jest wykorzystywany w potrawach kuchni azjatyckiej, również w swojej suszonej, sproszkowanej wersji. Świeży korzeń imbiru ma jędrną, beżową skórkę i żółtawe wnętrze. W kuchni japońskiej stosuje się go jako „przegryzkę”, która pozwala na zniwelowanie smaku wcześniej próbowanej potrawy.

Sos sojowy
Jeden z najpopularniejszych sosów, który szczególnie często wykorzystywany jest w potrawach kuchni azjatyckiej. Produkowany jest ze sfermentowanych ziaren soi, prażonych ziaren ryżu lub pszenicy, z dodatkiem soli i wody. Występuje w wielu różnych odmianach, najpopularniejszy to sos ciemny i jasny. Ze względu na swój intensywny smak można z powodzeniem zastępować nim dodatek soli. Podczas zakupów powinniśmy jednak pamiętać, by wybierać produkty, których skład bazuje przede wszystkim na czterech podstawowych składnikach, stanowiących o jego wysokiej jakości.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA