REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koniec wakacji? Czas na funkcjonalne mieszkanie!

  • Autor: Urszula Tatur
  • 23 sie 2016 08:00
Koniec wakacji? Czas na funkcjonalne mieszkanie!
Fot. YIT.
Koniec wakacji? Czas na funkcjonalne mieszkanie!
Koniec wakacji? Czas na funkcjonalne mieszkanie!
Koniec wakacji? Czas na funkcjonalne mieszkanie!
Koniec wakacji? Czas na funkcjonalne mieszkanie!

Mieszkańcy północnych krajów stali się mistrzami funkcjonalności. Jak wykorzystać ich praktyczny zmysł do aranżacji Twojego mieszkania? Skorzystaj z rad architekta – tej jesieni Twoje cztery kąty będą bardziej praktyczne niż kiedykolwiek!

REKLAMA

W krajach nordyckich funkcjonalność jest czymś oczywistym. Dlatego Fin nigdy nie zrozumie łazienki, w której podłogę zdobi… dywan. Kari Lappalainen, właściciel agencji dekoracji wnętrz, na co dzień obserwuje zamiłowanie Finów do funkcjonalnych rozwiązań. – Jeśli mieszkanie nie jest wystarczająco funkcjonalne, klienci chcą to poprawić, nawet jeśli będzie to wymagało remontu – przyznaje.
Moda na funkcjonalność nastała także w naszym kraju. Polkom przypadły do gustu wzorce z północnych krajów Europy. – Proste, ale przy tym eleganckie rozwiązania, zaczynają dominować nad wyrafinowanym umeblowaniem i dekoracjami – mówi Dorota Śledyńska, architekt w Nordic Mokotów, pierwszej fińskiej inwestycji mieszkaniowej w Polsce.
Jej zdaniem Polki już od kilku lat wyraźnie częściej stawiają na proste i funkcjonalne przestrzenie. Pytając o możliwości aranżacji mieszkań, zaczynają przedkładać wygodę w codziennym użytkowaniu nad walory estetyczne. – Wygląd też jest oczywiście ważny, ale Polki odchodzą od mieszkań pięknych i zupełnie niepraktycznych. Okazuje się, że elegancja nie musi oznaczać przepychu, a prostota może być piękna i użyteczna zarazem – mówi Dorota Śledyńska.
Co w takim razie oznacza północny funkcjonalizm w praktyce? Jak w prosty sposób zastosować fińskie patenty w Twoich czterech kątach? Jesienne zmiany i porządki tuż tuż – skorzystaj z rad architekta Nordic Mokotów.

KRÓTKIE, PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI: JAK FUNKCJONALNIE URZĄDZIĆ MIESZKANIE

Dodatki zdobią kobietę
W przypadku kolorystyki funkcjonalizm oznacza odejście od krzykliwych kolorów na rzecz bardziej stonowanych. Jasne, niekrzykliwe barwy okazują się szczególnie praktyczne, bo pozwalają na częstszą zmianę dodatków i nie ograniczają nas do niewielkiej liczby kolorów z palety barw. Wystarczą drobne zmiany, by zmienić charakter pomieszczenia zgodnie z Twoimi aktualnymi potrzebami.

Ukryte piękno
Jak często potykasz się w mieszkaniu o drobne przedmioty, które w prosty sposób można ukryć przed naszym wzrokiem? W funkcjonalnym mieszkaniu znajdziemy wiele zaułków i zakamarków, wykorzystanych po to, by schować drobiazgi, które nie muszą być zawsze pod ręką. Z jednej strony ułatwi Ci to poruszanie się po mieszkaniu, z drugiej zaś bardzo pomoże w sprzątaniu – ubędzie Ci powierzchni, na których gromadzi się wszędobylski kurz.

Nie wszystko złoto…
Przy wyborze mebli czy dodatków duże znaczenie odgrywa nie tylko kształt, ale i rodzaj powierzchni. Pamiętaj, że przedmioty błyszczące odbijają więcej światła, ale matowe są bardziej miękkie, cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku. Mają w sobie więcej z prostej i klasycznej elegancji. Błyszczące powierzchnie najlepiej zatem stosuj z umiarem, tam gdzie ich użycie jest uzasadnione. Może to być mebel, który rozświetli ciemne pomieszczenie lub ozdobny lampion, który przełamie monotonię wystroju.

Drobne zmiany – widoczne rezultaty
Ważne jest odpowiednie doświetlenie i otwarcie pomieszczeń. Masz dużo zamkniętych przestrzeni? Może warto je otworzyć, wpuścić do zakamarków mieszkania więcej światła? Przekonasz się, że Twoje mieszkanie jest w rzeczywistości większe niż przypuszczałaś, i że większość przestrzeni można w nim doświetlić, nie korzystając z żarówki. Dzięki takiej zmianie Twoje codzienne czynności okażą się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż dotychczas..

Jeden klucz, wiele drzwi?
W mieszkaniu funkcjonalnym łatwo się zakochać, bo „funkcjonalny klucz” otwiera wiele serc. Do wszystkich rad wart jednak podchodzić z umiarem. W każdym mieszkaniu najcenniejsze jest to, co odróżnia je od innych mieszkań. Dlatego, niezależnie od tego jak praktyczne i dobre wydają się cudze rady, pamiętaj też o tym, aby zostawić miejsce na własne upodobania. Pamiętając o tym, możesz się już przymierzać do jesiennej metamorfozy w Twoich czterech kątach.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA