REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kafle, które układasz w patchwork

  • Autor: Urszula Tatur
  • 04 cze 2016 19:48
Kafle, które układasz  w patchwork
Fot. Patchwork purpura.
Kafle, które układasz  w patchwork
Kafle, które układasz  w patchwork

Polska manufaktura kafli cementowych Purpura mówi stop szablonowym i nudnym wnętrzom. Wraz z bogactwem wzorów i kolorów oraz możliwością dowolnego ich zestawienia projektanci prezentują odważne patchworki ścienne oraz wielobarwne posadzki.

REKLAMA

Patchwork opiera się na zestawieniu ze sobą różnych kolorów, deseni i faktur. Początkowo nazwą tą określano wyłącznie technikę zszywania skrawków materiałów o podobnych geometrycznych kształtach w jedną tkaninę. Tak przez lata powstawały stroje, kapy, narzuty, poduszki czy nawet zasłony. Dziś styl bohemy wchodzi do wnętrz w nieco innej odsłonie. Polska manufaktura kafli cementowych Purpura prezentuje na swojej stronie internetowej narzędzie umożliwiające każdemu zaprojektowanie własnego patchworku. W ten sposób, zestawiając różne wzory i kolory, można stworzyć dowolną kompozycję – począwszy od klasycznych, monochromatycznych posadzek, po wielobarwne zestawienia wzorów tradycyjnych i nowoczesnych do wykorzystania na ścianie lub podłodze.

„W Purpurze odtwarzamy dawną tradycję ręcznej produkcji kafli cementowych, wzbogacając ją o współczesne wzornictwo i kolory” – mówi Izabela Sojka, założycielka manufaktury. – „Stawiamy na unikalność i kreatywną zabawę formą i barwą, stąd obecność różnych motywów i bogata paleta kolorystyczna. Patchwork stworzony z naszych kafli można dostosować do charakteru danego pomieszczenia. Wersję dwubarwną polecamy do wnętrz klasycznych oraz do wykorzystania na większych płaszczyznach, np. na posadzce. Natomiast odważne, wielokolorowe zestawienia można potraktować jak obraz czy rzeźbę – to dzieła sztuki, nadające wnętrzu niepowtarzalny charakter i artystyczny sznyt”.

Wśród dostępnych wzorów są motywy tradycyjne, jak np. rzymski, hiszpański, mauretański (voltaire) czy normandzki, „gorseciki” (klasyczna mozaika popularna w latach 30.), a także autorskie kolekcje Martina Björnsona oraz Pauliny Matusiak.

Propozycja szwedzkiego projektanta to pokłon dla minimalizmu i geometrii. Z inspiracji op-artem oraz skandynawskim designem powstała kolekcja, na którą składają się dwa rodzaje płytek o różnych wzorach. Kafle heksagonalne wykorzystują motywy eksplodującej gwiazdy („supernova”), kompozycji dwubarwnych pasków („zebra/liść”) oraz trójkątnej mozaiki („origami”). Z kolei na płytkach kwadratowych odnajdziemy odtworzone wzory confetti oraz kwiatostanu białej koniczyny (trifolium).

Druga z autorskich kolekcji, projekt Pauliny Matusiak, łączy dwie koncepcje – patchworku i kilimu oraz cementowego kafla i tkaniny z kolorystyką fresku. Seria, na którą składają się trzy wzory geometryczne i dwa motywy roślinne (dekory), dobrze prezentuje się w ciepłych barwach ziemi: ugru, ochry, oranżu czy czerwieni. Zgodnie z ideą patchworku wybrane motywy i kolory można dowolnie ze sobą zestawiać, wybierając albo jednobarwne, stonowane kompozycje, albo wyrazistą feerię barw i wzorów.

Kafle Purpura wytwarzane są całkowicie ręcznie w żeliwnej formie z naturalnych surowców: cementu portlandzkiego, włoskiego marmuru i piasku. Ponieważ każdy egzemplarz powstaje osobno, w przeciwieństwie do masowej produkcji, nie uzyskamy nigdy dwóch identycznych. Ostateczny efekt, czy to na ścianie, czy na podłodze, naznaczony jest pracą artysty-rzemieślnika i sprawia wrażenie, jakby żył przez lata razem z wnętrzem.

Kafle są barwione w masie pigmentami nieorganicznymi odpornymi na działanie warunków atmosferycznych. Z biegiem lat stają się coraz bardziej wytrzymałe i patynują się, a ich kolory nabierają głębi. W ofercie firmy są kafle kwadratowe (20x20 cm), heksagonalne (długość boku 11,5 cm, wysokość 20 cm) oraz cokoły cementowe (20x10 cm) w różnych wzorach i kolorystyce.REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA