REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak w kuchni ustrzec się przed niebezpiecznymi bakteriami i nieprzyjemnym zapachem na dłoniach?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 17 sie 2016 08:00
Jak w kuchni ustrzec się przed niebezpiecznymi bakteriami i nieprzyjemnym zapachem na dłoniach?
Fot. Dettol
Jak w kuchni ustrzec się przed niebezpiecznymi bakteriami i nieprzyjemnym zapachem na dłoniach?
Jak w kuchni ustrzec się przed niebezpiecznymi bakteriami i nieprzyjemnym zapachem na dłoniach?

Starasz się dbać o zdrowie i siły witalne swoje i swojej rodziny, przygotowując pełnowartościowe i zbilansowane posiłki? Zwróć uwagę na prawidłowe nawyki higieniczne całej rodziny, gdyż to one pozwolą Wam ustrzec się przed niebezpiecznymi chorobami. Źle rozmrożone mięso czy brudne owoce lub warzywa, mogą być skupiskiem bakterii takich jak Salmonella czy E. Coli.

REKLAMA

Wyzwanie nr 1: niebezpieczne spotkania… w kuchni
Na surowej i źle przechowywanej żywności, mogą się znajdować pałeczki Salmonelli, powodujące infekcję żołądkową. Brak odpowiedniej higieny rąk, pozwala im przenosić się na narzędzia kuchenne, takie jak deski do krojenia, naczynia i sztućce czy krany. Salmonella może wywołać takie nieprzyjemne i niebezpieczne objawy jak wymioty, biegunka, odwodnienie czy wysoka temperatura. Pierwsze symptomy zatrucia mogą pojawić się już 8 godzin po zjedzeniu skażonego posiłku, jednak najczęściej choroba daje o sobie znać po 18-24 godzinach. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży oraz małych dzieci, ponieważ bezpośrednio wpływa na znaczne osłabienie organizmu.

W kuchni zagrażać nam może również bakteria E. Coli. Można zarazić się nią jedząc surowe warzywa i owoce, pijąc nieprzegotowaną wodę czy… dotykając żywności bezpośrednio po wyjściu z toalety. Tzw. pałeczki okrężnicy w łatwy sposób mogą przenosić się z dłoni na dłonie czy przedmioty – wystarczy brak dbałości o podstawową higienę. Objawy takie jak wymioty, biegunka czy kurczowe bóle brzucha mogą wystąpić już po 12-72 godzinach od zakażenia. Niekiedy jednak, przybierają bardziej niebezpieczną formę, stając się przyczyną zapalenia opon mózgowych u noworodków. Niektóre szczepy mogą prowadzić do zapalenia otrzewnej, którego powikłaniem może być groźna sepsa. Warto pamiętać, że bakterie E. Coli giną po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60 st. C i są wrażliwe na środki dezynfekcyjne.

Jak się uchronić przed bakteriami?
Aby uchronić się przed zatruciem pokarmowym, np. bakterią Salmonelli czy E.Coli, należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią higienę, również w kuchni:
1. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do przygotowywania posiłku, niezwłocznie po obróbce żywności oraz po skorzystaniu z toalety, dokładnie umyć ręce wodą z antybakteryjnym mydłem np. marki Dettol . 30 sekund wystarczy, aby skutecznie usunąć bakterie z dłoni i móc przystąpić do gotowania.
2. Regularnie czyść i dezynfekuj powierzchnie, na których przygotowuje się żywność. Warto też do obróbki produktów surowych, tj. mięso czy ryby, używać innych desek do krojenia niż do warzyw i owoców. Korzystaj również z jednorazowych szmatek do czyszczenia lub odkażaj szmatki i gąbki wielorazowego użytku.
3. Surowe produkty przechowuj w lodówce, z dala od posiłków gotowych do spożycia, a po rozmrożeniu nie zamrażaj jedzenia ponownie. Jaja przed przygotowaniem sparz wrzątkiem, a owoce i warzywa bardzo dokładnie umyj przed krojeniem czy podaniem.

Wyzwanie nr 2: nieprzyjemne zapachy
Poza kwestiami higieny i ochrony zdrowia warto również zwrócić na inne aspekty. Czas spędzony na przyrządzaniu ryby czy ulubionego makaronu z czosnkiem, często skutkuje wysokim poziomem zadowolenia, satysfakcji oraz… nieprzyjemnym zapachem na dłoniach. Aromat śledzi, cebuli, czosnku czy czerwonego mięsa, może wniknąć głęboko w skórę, a zwykłe mydło lub sok z cytryny nie zawsze są w stanie sobie z nim poradzić. W tym przypadku rozwiązaniem będzie także… odpowiednie mycie rąk. Mydło antybakteryjne marki Dettol o zapachu Cytrusowa świeżość z wyciągiem z limonki, nie tylko usuwa z dłoni 99,9% zarazków, w tym bakterie E.Coli, Salmonellę, ale niweluje również nieprzyjemne zapachy na dłoniach. Nowość w portfolio marki dostępna jest jako wkład do automatycznego dozownika mydła w płynie, w rekomendowanej cenie 13,49 złotych.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA